BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kilőtt az optimizmus

A beszerzésimenedzser-index (BMI) januárban 54,9 pontra emelkedett – derült ki a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) közleményéből. A mutató a válság kezdete óta nem volt ennyire magas, kivételesen nagy optimizmusra utal a feldolgozóipari szektorban. Az Euró­pai Bizottság (EB) által múlt héten közölt gazdasági hangulatindex (ESI) is hasonló optimizmust mutatott, az ipari részindex húzta a fő mutatót. A januári BMI felülmúlja a hosszú távú januári átlagot (52,8 pont), az elmúlt három év átlagát (55,2 pont) azonban nem éri el. Öt részindex legalább 5 százalékponttal emelkedett az előzőhöz képest. A foglalkoztatottságindex 50 pont fölé emelkedett, az elmúlt hónapokban 50 pont körül ingadozott a mutató.

A termelési mennyiség indexe csökkent, de 50 pont felett alakult, az új megrendelések nőttek – 50 pont felett alakultak –, viszont a szállítási átfutási idő is nőtt. A vásárolt készletek a múlt havi szűkülés után gyarapodtak, a valaha mért harmadik legmagasabb januári értéket vette fel a mutató. A beszerzési mennyiség indexe 50 pont felett alakult. A beszerzési árak nőttek a válaszadók szerint, hatodik hónapja drágul a beszerzés. A készletek is nőttek decemberhez képest. Az import- és az exportindex egyaránt 50 pont fölé emelkedett. Januárban az acél alapanyagok, az acéltermékek, a betonacél, a fémtermékek, a huzal, a kerékalapanyag, a sárgaréz és a vasérc esetében jeleztek nagyobb áremelkedést a felmérésben részt vevők. A papír alapanyagok jóval olcsóbbak lettek. Hiány alakult ki acélból, betonacélból, bútorszelvényből, csavarból, egyszer használatos gumikesztyűből, exkluzív termékekből, félkész termékekből, fém alapanyagból, jelzáróból, lemezből, munkalapból, speciális elektronikai eszközökből, üveg alapanyagból, vas alapanyagokból és vasból.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.