BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tizedére apadt a szálláspiac

Januárra elveszítették vendégforgalmuk 90 százalékát a kereskedelmi szálláshelyek. Vélhetően az üzleti utazásoknak köszönhető, hogy a panziók és más szállások forgalma csak a harmadára esett.

A betörését megelőző, utolsó előtti hónap magas bázisához mérten drasztikus volt a koronavírus-járvány hatása a hazai turizmusra: a kereskedelmi szálláshelyeken januárban 86 százalékkal kevesebb belföldi és 94 százalékkal kevesebb külföldi vendégéjszakát, összesen 91 százalékkal kisebb bevételt értek el, mint egy évvel korábban. A KSH szerint a decemberinél 11 ezerrel több vendéget jelentettek a szálláshelyek, ezt pedig kizárásos alapon az üzleti, oktatási, azaz gazdasági célú utazások magyarázhatják, ugyanis minden más tiltott. Beszédes, hogy a belföldi vendégéjszakák 62 százalékát szállodákban töltötték, ám a csökkenés itt 89 százalékos volt, míg a panziókban és a közösségi szálláshelyeken 35, illetve 34 százalékos. A visszaesés a Balatoni turisztikai régiót érintette leginkább.

Az összehasonlítást nehezíti, hogy időközben vált majdnem teljes körűvé az adatszolgáltatás a kis szálláshelyekről. Minden szálláshely-kategóriában kötelező lett a csatlakozás a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központhoz, és feltétele volt a Kisfaludy szálláshelyfejlesztési pályázaton elnyerhető állami támogatásra való jelentkezésnek is.

Eközben a külföldiek úgyszólván eltűntek, számuk 95, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pedig 94 százalékkal esett. A legnagyobb – 99, illetve 97 százalékos – a balatoni idegenforgalmi régióban volt a csökkenés, valamint Budapesten. Országszerte 1,2 ezer, azaz feleannyi szálláshely volt nyitva, mint tavaly. A KSH gyorsjelentése kapcsán Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője kifejtette, hogy az oltási ráta emelkedésével a harmadik negyedévre várható a nemzetközi utazási korlátozások lazítása. Most még az is kérdéses, hogy az üzleti turizmus milyen gyorsan áll talpra, megtartják-e az elmaradt konferenciákat, kiállításokat, vásárokat, az elmaradt fesztiválokat és más szabadidős rendezvényeket, noha óriási igény lenne ezekre. A járványhelyzetben lehetetlenné vált a nyárindító két nagy fesztivál, a Balaton Sound és a VOLT megrendezése – jelentették be tegnap a szervezők. Az euró­pai nagyrendezvényeket is sorra mondják le, a zömmel nemzetközi látogatóközönségre építő Sziget Fesztiválról még nincs hír.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.