VG | A tavalyinak mintegy a háromszorosára, a járvány előtti év azonos időszakában mértnek viszont alig a tizedére csökkent a kereskedelmi szálláshelyek áprilisi vendégforgalma a KSH tegnapi gyorsjelentése szerint. Tavaly áprilisban a járvány első hulláma, idén a harmadik hulláma miatt érvényben lévő utazási és egyéb korlátozások határozták meg a vendégforgalom volumenét. A belföldiek által a kereskedelmi szálláshelyeken töltött éjszakák száma áprilisban 87 százalékkal esett vissza a járvány kitörése előtti időszakhoz, 2019 azonos hónapjához viszonyítva, a külföldieké 94 százalékkal csökkent. A második negyedév első hónapjában a belföldi vendégek száma 21 ezerrel nőtt, a vendégéjszakáké 76 ezerrel lett több. A vendégszám 43 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 138 ezer volt, 61 százalékát szállodákban töltötték, ahol a növekedés mértéke négyszeres volt. A panziók és a közösségi szálláshelyek forgalma az előző év áprilisában mértet 31, illetve 17 százalékkal múlta felül. A növekedés Budapesten volt a legnagyobb, közel négyszeres.
A külföldi vendégek száma 20 ezerrel, a vendégéjszakáké 61 ezerrel nőtt. Mintegy 23 ezer vendég 79 ezer éjszakát töltött el nagyrészt szállodákban, így az ottani éjszakák száma több mint négyszeresére növekedett. Áprilisban az összes bruttó árbevétel folyó áron 3,1 milliárd forinttal volt több, 4,4 milliárd forintra nőtt a nyitva tartó 1261 kereskedelmi szálláshelyen. Az összes vendégéjszaka 63 százalékát belföldi vendégek töltötték el. Az év első harmadában az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyeken 81 százalékkal kevesebb, 797 ezer vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 76, a külföldiek 87 százalékkal kevesebb, az előbbiek 512 ezer, az utóbbiak 285 ezer vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, a bruttó árbevétel folyó áron 82 százalékkal csökkent, és 15,5 milliárd forintot tett ki.
A májusi fokozatos nyitással már érdemben élénkülhet a szálláshelyek forgalma, azonban egyelőre csak a védettségi igazolvánnyal rendelkezők foglalhatnak szállást, így a helyreállás még biztosan nem lesz teljes körű a belföldi forgalomban sem – kommentálta a jelentést Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Kétoldalú kormányközi megállapodásokkal egyre több országból lehet fogadni vendégeket, azonban a külföldi vendégforgalom az európai vakcinaigazolvány bevezetésével élénkülhet jelentősebben – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.