Egy 48 megawatt teljesítményű naperőművet épített Kiskunhalason 23 milliárd forintból a Phlegon csoport. A kiadások egészét a beruházó fizette az MTI tudósítása szerint.

Close-up,Of,Solar,Cell,Farm,Power,Plant,Eco,Technology.landscape,Of
A kiskunhalasi után újabb nagy naperőművek épülnek
Fotó: Shutterstock

 

A villamosenergia-termelő az előzetes számítások szerint több mint 34 ezer háztartás éves áramszükségletét képes majd fedezni. Az erőmű átlagosan 2400 napsütéses óraszámmal számolva évente 85,5 gigawattóra (GWh) villamosenergiát termel, ezzel 22,9 ezer tonna szén-dioxid kibocsátása kerülhető el. Az naperőmű kihasználtságát segíti, hogy a Kiskunság déli részén a napsütéses órák száma 10 százalékkal magasabb az északi és nyugati tájainkon mért átlagnál.

Szépen nő a Phlegon csoport

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Phlegon csoport 2022-es nettó árbevétele 5,75 milliárd forint volt, egy évvel korábban pedig 2,9 milliárd forint. A társaság 2022-es adózott eredménye 271,5 millió forint volt, míg 2021-ben 335,2 millió forint nyereséggel zárt. A beruházás előkészületeiről a Világgazdaság tavaly májusban részletesen beszámolt, így arról is, hogy a kiskunhalasi létesítmény átadását a múlt nyárra tervezték. Akkori cikkünk szerint – amely részben az egyik kivitelező közleményén alapult – a beruházó a Naboo Solarpark Kft., a projekt fővállalkozója és fejlesztője pedig a Phlegon Kft., az utóbbi 130 ezer napelemből állította össze a napelemparkot mintegy 100 hektáron. Az MTI hírében beruházóként szereplő Phlegon Gaál Tibor és a Greenovatív Energetikai Fejlesztő Kft. tulajdona. A kft. a magyar állampolgárságú Rahimkulov Ruszlan Megdetovicsé, aki a Gazprom valamikori magyarországi képviselőjének egyik fia.

Egyre sürgősebb a tárolás támogatása

A létesítmény átadásán Lantos Csaba energiaügyi miniszter azt mondta, a koronavírus-járvány az utána következett ukrajnai háború bebizonyította, hogy az energiaszuverenitásnak nagy értéke van. A közelmúltban éppen ezért óriási beruházások történtek azért, hogy nőjön az ország energiafüggetlensége. Jelenleg 5600 megawattnyi naperőmű van Magyarországon, ebből tavaly 1600 megawattnyi létesült. A miniszter kitért arra is, hogy Magyarország a megújuló energiákra és a nukleáris energiára alapozza a jövőjét az áram-, és a földgázárak ingadozása miatt.

2030-as éves energiaszükségletének felét a paksi atomerőmű és a két új paksi blokk fogja termelni, és ezek mellett a naperőművekre kell alapozni.  Lantos Csaba szerint a kormány azt a célt tűzte ki, hogy 2030-ra kétszázezer háztartási napelem települjön. Ez már most teljesült, a kitűzött időpontig a háromszázezret is el fogja érni ez a szám. Megemlítette, hogy a plusz programban elérhető támogatásra már csaknem 24 ezer háztartás pályázott. 

Jelezte, hogy fognak még naperőművek épülni, de a következő évek támogatáspolitikájában lényeges rész lesz az energiatárolásra vonatkozó beruházás is.

A kormány határozottan a zöld, fenntartható energia fejlesztésének és tárolásának irányába szeretne elmozdulni - szögezte le a miniszter. Az eseményen Bányai Gábor, a térség fideszes országgyűlési képviselője elmondta, hogy egy geotermikus erőművet is terveznek a környéken.