BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Mészáros csoport megjelent a zöldhidrogén piacán

Már próbaüzemben termel a Bükkábrányi Energiaparkban telepített hidrogéntermelő berendezés, amely a helyszínen működő naperőmű többletenergiáját hasznosítja. Ez lesz Magyarország első zöldhidrogén-termelő eszköze. A beruházó a Mészáros csoport egyik leányvállalata.

Megkezdődött a zöld- vagyis kizárólag megújuló energiaforrás hasznosításával előállított hidrogén gyártásának próbaüzeme a Bükkábrányi Energiaparkban. „Nem nagyüzemi termelés és nem is hidrogénkút, hanem egy innovációs, kísérleti modell létrehozása volt a célja annak a konzorciumnak, amely 2020-ban indult az Innovációs és Technológiai Minisztérium pályázatán” – ismertette Bakos Imre projektvezető a próbaüzem indítása alkalmából tartott rendezvényen. A konzorciumot a Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. és a Szegedi Tudományegyetem hozta létre.

Zöldhidrogént termel a bükkábrányi létesítmény / Fotó: Horváth Lilla

A beruházás saját tulajdonosi magántőkéből és állami forrásból történt. A zöldhidrogén előállítására telepített, egy megawattos elektronizáló kicsinyített mása a Szegedi Science Parkba került, ahol további kísérletek eszközéül fog szolgálni.

A zöldhidrogén-termeléshez használt villamos energiát Magyarország egyik legnagyobb napelemparkja termeli. A 32 hektáros, rekultivált bányászati területen létesített parkban csaknem 65 ezer polikristályos napelem működik, amelyek csúcsteljesítménye meghaladja a 22 megawattot. Az így kialakított energiapark a Bükkábrányi Fotovoltaikus Erőmű Projekt Kft. tulajdona.

Avatják a zöldhidrogén-projektet (Fotó: Mészáros csoport)

Lantos Csaba energiaügyi miniszter a rendezvényen méltatta a Mészáros csoport azon lépését, hogy kísérleti, innovációs projektbe fektetett. Mint jelezte, ez már a negyedik hazai hidrogéntermelő projekt, amelyet átad, abból a szempontból azonban egyedi, hogy a helyben lévő naperőmű áramával bontja a vizet hidrogénné és oxigénné, ezt a folyamatot az átadóünnepségen prezentálta is.

Az első hidrogénüzem egyébként

  • az MFGT kardoskúti Akvamarin projektje volt,
  • a második a Molé,
  • a harmadik pedig a szegedi.  

Adnak feladatot is a naperőművek

Magyarországon jelenleg 6300 megawattnyi napelem működik, döntően nagy méterű naperőmű formájában, de van köztük 267 megawattnyi háztartási méretű létesítmény is. E nagy számok azonban azt is mutatják, hogy milyen látványosan nő a villamosenergia-termelés és -felhasználás egyensúlyban tartásának feladata. Tavaly a fenntarthatóság érdekében nagy szolgálatot tevő naperőművek miatt 74 olyan nap volt az országban, amelyen negatív volt a tőzsdén az áram ára, az idén már túl vagyunk a 100 napon.

 Az egyensúly fenntartását segítik egyebek mellett a megépítendő gázüzemű erőművek. 

„Pénteken kiment a Mátrai Erőmű területén létesítendő két gázüzemű blokk létesítésére kiírt pályázat kötelező ajánlattételi felhívása, és heteken belül kimegy a tiszaújvárosié is” – jelentette be a miniszter.

 Lantos Csaba felsorolta az ország további energiatermelő terveit is, kiemelve a Paks II. projektet, a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbítását és a szivattyús-tározós erőműre vonatkozó elképzeléseket. 

Tekintélyes magyar beszállítóval dolgoztak

Tavaly áprilisban érkezett meg a Bükkábrányi Energiaparkba az a komplex rendszer – számolt be korábban a Világgazdaság –, amely a napelempark túltermelésekor szabályozottan és tisztán zöldáramból állít elő hidrogént. A rendszerhez szükséges Plug Power elektrolizálót és a tároláshoz és palackozáshoz szükséges, 350 bar kimeneti nyomással rendelkező kompresszort a Ganzair Kompresszortechnika Kft. szállította.

Jelzi a vezérlő, mikor érdemes hidrogént termelni

Az üzemet intelligens irányítástechnikai rendszer vezérli, így a folyamat szabályozható. A termelés a piaci igényekhez igazítható, a hidrogéntermelést ugyanis olyankor érdemes beindítani, amikor az erőmű amúgy is több villamos energiát állít elő az igényeltnél, vagy más okból előnytelen az áram közvetlen értékesítése. Ennek optimalizálását a Szegedi Tudományegyetem vállalta a projektben.

Mészáros Lőrinc: nem a profittermelés volt az elsődleges

„A 22 megawattos naperőmű egy 32 hektáros rekultivált területen létesült. Továbbá a társaság tulajdonát képezi egy 20 megawattos naperőmű Halmajugrán. Ez a befektetés nem elsősorban a profitról, hanem a kutatásról, a fejlesztésről és az innovációról szól. A tesztüzemen túl vagyunk, következik a próbaüzem. Az üzem éves szinten 60-70 tonna zöldhidrogén előállítására képes. Egyelőre nem egyszerű nyereségesen üzemeltetni a hidrogénüzemet, de bízunk benne, hogy az Európai Unió a hidrogén használatára fogja ösztönözni az érintett iparágakat” – mondta megnyitóbeszédében Mészáros Lőrinc, a Mészáros csoport tulajdonosa.

A 2018-ban alapított, budapesti székhelyű beruházó többségi tulajdonosa a Status Energy Magántőkealap, a kisebbségi pedig az MS Energy Holding Zrt. ügyvezetője, Machos Szilvia. A Mészáros csoport egyéb érdekeltségeiben is folynak high-tech kísérleti projektek az energia termelése, tárolása, többcélú, hatékony és környezetkímélő felhasználása terén.

 

 

MFB ESG
 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.