A kelet-európai országok nincsenek bekötve a tengeri olajvezeték-hálózatba, így míg Nyugat-Európa számára nem probléma, ha a nyersolaj hajón érkezik, addig a régió országai továbbra is vezetéken kapják az orosz olajat – mondta Hernádi Zsolt, a Mol vezérigazgatója az ATV Egyenes Beszéd című műsorában.
Ha Magyarország leállna az orosz kőolaj importjával, az évente 500-600 millió dolláros többletkiadást jelentene az országnak
– figyelmeztetett.
A Portfolio szemléje szerint Hernádi Zsolt beszélt arról is, hogy a kormány csökkentette a vállalatra kivetett különadók egy részét, ám nemzetközi bizonytalanság továbbra is jelentős terhet ró az iparágra. Különösen életszerűtlennek nevezte az orosz energiahordozókra javasolt 500 százalékos vámot. „Ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen lenne, és sem piaci, sem racionális szempontból nem tartható” – mondta.
A Mol vezérigazgatója szerint
a piaci logika azt diktálná, hogy az amerikai és az orosz olaj versenyezzen egymással, és ne politikai döntések határozzák meg a beszerzési forrásokat.
Az 500 százalékos vám inkább egyfajta politikai nyomásgyakorlás, ami akár egy szélesebb üzleti alku része is lehet – például arra, hogy Európa jobban figyelembe vegye az Egyesült Államok szempontjait.
Hernádi Zsolt szerint Donald Trump elnöksége alatt egy új típusú megállapodás körvonalazódhat az energiahordozók terén, ami átrajzolhatja a jelenlegi piaci viszonyokat. Kitért a napokban nagy figyelmet kapott gárdonyi olajszennyezésre is, amely mintegy 30 négyzetméteres területet érint. Elmondása szerint a szennyezett föld kitermelése folyamatosan zajlik, és nincs esélye annak, hogy az anyag átszivárogjon a talajvízbe vagy a Velencei-tóba.
„Ennek ellenére – mivel még egyezreléknyi kockázatot sem hagynánk figyelmen kívül – résfalat építünk a biztonság növelése érdekében” – mondta, hozzátéve, hogy a helyi lakosság tájékoztatása folyamatos.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.