BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszakapta leghíresebb ereklyéjét is a Notre Dame

A töviskoszorút körmenetben vitték vissza a székesegyházba.

Visszatért a párizsi Notre-Dame-székesegyházba pénteken annak legbecsesebb ereklyéje, a töviskorona (töviskoszorú) amelyet a 2019. áprilisi tűzvész idején sikerült kimenteni – jelentette az MTI.

Notre-Dame
Fotó: Hans Lucas via AFP

Az ereklyét körmenetben vitték a székesegyházba, jelen voltak a még Szent IX. Lajos francia király által az 1239-ben Párizsba hozott passióereklyék, közöttük a töviskorona őrzésével megbízott Jeruzsálemi Szent Sír lovagrend tagjai is. A bíborszínű bársonypárnán elhelyezett, üvegborítással védett töviskoronát a székesegyház oltárán helyezték el, ahol Laurent Ulrich, Párizs érseke szertartást mutatott be mintegy kétezer hívő előtt. 

A koronát ezután a Sylvain Dubuisson formatervező által elkészített új ereklyetartóba helyezték. A modern stílusú ereklyetartó glóriára emlékeztető oltárfalat képez, nagysága 3,6-szor 2,6 méter, cédrusfából készült, üvegberakásokkal, a töviskoronát mélykék háttér előtt helyezték el. A töviskoszorú a keresztény hagyomány szerint az a korona, amellyel a római katonák Jézust gúnyból királlyá koronázták a keresztre feszítése előtt. 

Kétségkívül a legértékesebb és leginkább tisztelt a Notre-Dame-ban őrzött ereklyék közül

 – hangsúlyozta honlapján a párizsi egyházmegye. A töviskoronát sikerült megmenteni, amikor 2019. április 15-én tűz ütött ki a székesegyházban, csakúgy mint Szent Lajos ingét, amelyet szintén a katedrális kincstárában őriznek. A 21 centiméter átmérőjű töviskoszorú kör alakban összefont vesszőnyaláb, amelyet aranyszálak tartanak össze, ezen voltak a tövisek, amelyek az évszázadok során elvesztek. Először a Cité szigeten található, IX. Lajos által erre a célra építtetett Sainte-Chapelle királyi kápolnában őrizték, 1806-ban került a Notre-Dame-ba

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.