A magyarországi vágóhidakon az első fél évben 2,29 millió sertést vágtak le, ami bő 65 ezerrel, 2,8 százalékkal kevesebb, mint a tavalyi első hat hónapban – közölte a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet. A szakmabeliek szerint a jövőbeni sertésszámot tekintve különösen aggasztó, hogy a sertésvágáson belül az anyakocák kategóriája a 2018-as első félévi 44,7 ezerről 51,7 ezer darabra nőtt, ami 15,7 százalékos növekedés.
A magyarországi vágóhidak élősertés-vágásának csökkenését részben az okozza, hogy a környező országokban jelentősen megnőtt az élő állat iránti kereslet
– mondta a Világgazdaságnak Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöke.
Romániában nagyszámú afrikai sertéspestises (ASP) eset volt a házisertés-állományban, ennek következtében alapanyaghiány lépett fel, amit részben magyarországi élő sertésekkel igyekeznek pótolni. Ezt a KSH adatai is alátámasztják.
Fotó: Szakony Attila/Zalai Hírlap
Az első öthavi adatok alapján egyértelmű a trend: az exportált élősertés-mennyiség 38 százalékkal növekedett, közben az import 19 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A behozatal azonban még így is másfélszerese a kivitelnek: az export 15,4 ezer, az import pedig 22,8 ezer tonnát ért el. A jelentősebb célországok között Ausztria és Szlovákia is szerepel.
A Hússzövetség elnöke szerint az is hozzájárult a vágásszám visszaeséséhez, hogy több magyarországi telepen is megelőző jellegű kényszervágások voltak, ami nyilvánvalóan csökkenti a vágóhídi vágásra alkalmas állományt.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatják