Az Európai Unióval kapcsolatos kérdéseket vizsgáló nemzetközi közvélemény-kutatás tizenegy ország részvételével zajlott 2000. szeptember-októberben. A felmérés a 18 éves és idősebb népességet reprezentáló mintán azonos kérdéseket tartalmazó kérdőív segítségével történt. A minta nagysága 1000 fő volt országonként, kivéve Törökországot (2000 fő). Az adatok összesen 11˙883 ember véleményét tükrözik.
A 11 tagjelölt ország lakosságának körülbelül háromnegyede érdeklődik az EU-csatlakozási folyamat iránt, a megkérdezettek egynegyede egyáltalán nem tanúsít érdeklődést. A "nagyon érdekel" kategória legmagasabb értékét Romániában és Magyarországon mérték, míg a legkisebb mértékű érdeklődés Litvániában figyelhető meg.
Az EU-csatlakozásról szóló népszavazás esetében az aspiráns országok lakosságának közel kétharmada (62,9 százalék) szavazna a tagság mellett, és csak 13,9 százalékuk szavazna ellene. A támogatottság Romániában és Törökországban lényegesen az átlag felett van (tízből körülbelül hét). A balti országok lakossága jobban megoszlik a kérdésben: tízből négyen szavaznának a tagság mellett. Összességében azonban az EU-csatlakozás támogatottsága valamennyi országban magasabb, mint a tagság elleni szavazás mértéke.
Az EU-csatlakozás időpontját tekintve a megkérdezettek várakozásai különbözőek. Csak a felnőtt lakosság 13,4 százaléka teszi országának EU tagságát 2003-ra vagy ennél korábbra. A megkérdezettek egynegyede véli úgy: 2004 vagy 2005; minden harmadik lakos pedig úgy, hogy 2006 vagy ennél később lesz ez a dátum. A megkérdezettek 7,8 százaléka szerint országuk soha nem lesz EU-tag, 23,9˙százalékuk pedig nem tudott állást foglalni ebben a kérdésben. A vélemények Magyarországon, Szlovéniában, Cseh- és Lengyelországban optimistábbak: minden hatodik megkérdezett úgy tartja, hogy országa legkésőbb 2005-ig az EU tagja lesz.
A 11 tagjelölt országban a többség úgy véli, hogy számos területen még nem felkészültek az EU-csatlakozásra. A legnagyobb elmaradást a mezőgazdaság területén érzékelik a megkérdezettek (67,1 százalék). A lakosság véleménye szerint a legjobban a "nemzeti kisebbségi jogok tiszteletben tartása" terén állunk: tíz válaszadóból "csak" négy érzi úgy, hogy még nem vagyunk készen ezen a területen.
A 11 aspiráns országban a többség előnyöket vár az EU-csatlakozástól. Legfőképpen a török és a román lakosságra jellemző ez, Csehországban és Szlovéniában visszafogottabbak a vélemények.
A kelet-közép-európai országok akarják az EU-t Az Európai Unió 11 tagjelölt országában az emberek többsége támogatja országuk EU-taggá válását -- derül ki egy nemzetközi közvélemény-kutatásból. A TN Sofres-Factum által koordinált kutatásból az is kitűnik (a munkát Magyarországon a Taylor Nelson Sofres-Modus Kft. segítette), hogy a megkérdezettek többsége szerint országuk profitálni fog az EU-csatlakozásból; a belépés ideje pedig a 2004--2010 közötti időszakban várható. VG-összefoglaló-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.