Négy, a nyomozás megállapításai szerint teljesítetlen ingatlanfelújítási szerződés kifizetésével okozott mintegy 238 millió forintos kárt cégének M. Tamás, a K&H Brókerház Rt. volt vezérigazgatója és Edmund Y., az igazgatóság volt elnöke. Az ügyletek érdekessége, hogy az azok révén megbízáshoz jutó Trend Szer Rt. -- melynek vezérigazgatója ugyancsak gyanúsított az eljárásban -- éppen az el nem végzett munkáért kapott összeg átutalása után néhány nappal egyenlítette ki hasonló nagyságrendű, tőzsdei ügyletekből származó adósságát a brókercégnek.
A K&H Bank Rt. 1999 májusában rendelt el belső ellenőrzést öt, ingatlanfelújításra vonatkozó szerződés kapcsán. Ennek megállapításai szerint az átalakítási munkák szükségességéről és a megkötött szerződések jóváhagyásáról igazgatósági döntés nem született, az ezekben vállalt fizetési kötelezettség pedig nem szerepelt a brókercég pénzügyi terveiben.
A bank tavaly novemberben feljelentést tett az ügyben -- mondta el lapunknak a rendőrségi eljárást irányító György Péter. A nyomozás megállapításai szerint az öt szerződés közül csak egyet teljesítettek. Valamennyi szerződés esetében az ugyancsak K&H-tulajdonú Optimum Rt. volt a fővállalkozó -- két vezetője ellen szintén vádemelést javasol a rendőrség --, az alvállalkozó a négy, teljesítetlennek bizonyult szerződés esetében a Trend-Szer volt, míg a teljesített szerződés esetében egy másik cég.
A Trend-Szer Kft. 1998. augusztus eleje és október közepe között jelentős, mintegy 190 millió forintos veszteséget szenvedett el a tőzsdén a K&H Brókerház ügyfeleként. A halmozódó veszteséget már korábban, szeptemberben észlelték, ezt követően azonban annak csökkentése érdekében újabb tranzakciókat hajtottak végre, melyek végül további veszteséget eredményeztek. A nyomozás nem tárt fel olyan adatot, mely szerint a veszteséget -- esetleg harmadik személy számára hasznot hozó volta miatt -- szándékosan idézték volna elő, a bukás az orosz válság következménye volt -- mondta kérdésünkre György Péter. A veszteségre október 30-i határidővel váltót bocsátott ki a Trend-Szer a brókercég felé.
Vélelmezhető, hogy e veszteséggel összefüggésben került sor -- a brókerház és a Trend-Szer vezetése közötti kapcsolatnak köszönhetően -- annak fiktív szerződésekkel való eltüntetésére. A rendőrség szerint a szerződéseket valószínűsíthetően visszadatálták.
Ami tény: három szerződés összegét, 232,5 millió forintot a Brókerház 1998. október 15-én átutalta az Optimum Rt.-nek, amely 21-én az összeget továbbutalta a Trend-Szer Kft.-nek. Ezt követően hat nappal a Trend-Szer portfóliókezelési tartozás címén visszautalt a brókercégnek 190 millió forintot. A negyedik szerződésben foglalt pénzt -- ezen összeg már csak ötmillió forint volt -- néhány nappal később ugyancsak megkapta Trend-Szer.
A rendőrség még nyomoz egy másik, az egykori Állami Pénz- és Tőkepiaci Felügyelet feljelentése alapján indult eljárásban. Ennek tárgya a Vértesi Erőmű és TVK részvényeivel folytatott tranzakció, melyből közel háromszázmilliós vesztesége származott a brókercégnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.