A nemzeti katasztrófavédelmi stratégia a következő 5-6 év veszélyhelyzeti előrejelzéseire alapozva határozza meg a fő irányvonalakat -- derül ki az OKF tanulmányából. A dokumentum első része a lehetséges veszélyeket méri fel, amelyben megállapítják, hogy hazánkra az ár- és a belvíz jelentheti a legnagyobb fenyegetést. Hasonlóan nagy gondot okozhat a veszélyes anyagok szállítása, azzal a különbséggel, hogy az ár- és a belvíz elleni védekezést már kidolgozták és kipróbálták. A vegyi anyagok szállításából fakadó veszélyeket tovább növeli az, hogy gyakorlatilag bárhol az országban előfordulhat ilyen baleset. Eközben kétszeresére nőtt 2000-ben a veszélyes anyagokkal kapcsolatos esetek száma az egy évvel korábbihoz képest.
Vészhelyzet, kitelepítések esetén a nélkülözhetetlen szükségmenhelyek kialakításában a gazdálkodószerveket is érdekeltté tennék, elsősorban adókedvezményekkel. Ezért cserébe olyan helyiségeket kellene kialakítaniuk, amelyekben rendkívüli esetben a kitelepített lakosságot el lehetne szállásolni -- áll a tanulmányban, melyben több jogszabály-változtatás terve is szerepel. A stratégia megállapítja, hogy a magyar katasztrófavédelmisek felkészültsége nemzetközi viszonylatban nézve nem rossz.
A következő három évben 4,8 milliárd forint értékű műszaki fejlesztést tervez az OKF -- jelentette ki tegnap Bakondi György főigazgató. Nyárra PHARE-támogatás segítségével három regionális műszaki mentőbázis (Budapest, Szolnok és Veszprém) kezdi meg tevékenységét a tervezett kilencből. Korszerűsítik Pakson az atomerőmű 30 kilométeres körzetében üzemelő riasztórendszert, valamint 30 millió forintos pályázati pénzből megkezdték a balatoni viharjelző rendszer felújítását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.