Az Okri megállapítása szerint a rendőrségen belül kultusza van az erőszaknak, ami mögött a teljesítménykényszer, valamint a rendőri brutalitás egyik-másik megjelenési formájával szembeni elnéző vezetői magatartás húzódik meg. Az intézet a Belügyminisztérium megrendelésére három budapesti kerületben elvégzett bűnmegelőzéssel kapcsolatos felméréseiről készült jelentésében tért ki a rendőrségi erőszak kérdésére, s ebben megállapította, hogy a rendőrök egy része természetesnek tartja a kényszervallatást, illetve a hivatalos eljárás során alkalmazott erőszakot, s a fegyelemsértések többségét nem követi szankció.
A jelentés arra is kitér, hogy a rendőrök -- az alacsony fizetésekre hivatkozva -- számtalan mentséget találnak a korrupcióra, s a csúszópénz elfogadását esetenként úgy tekintik, hogy az azonos az orvosok féllegális hálapénzével. A jelentés készítői szerint az egész rendőrségen eluralkodott a statisztikai szemlélet, s az eredménytelenség miatti türelmetlenség állandó teljesítési kényszert ró a vezetőkre és a beosztottakra egyaránt, aminek következtében az állományon belül is általánossá vált a durva hang s a megalázó bánásmód.
Bár a jelentés csak marginálisan foglalkozik a rendőri erőszakkal, mégis rávilágít arra, hogy a rendőrség soha nem volt még ilyen mély morális válságban -- mondta Danielisz Béla, a fővárosi közgyűlés városrendészeti bizottságának MSZP-s elnöke. A rendőrségen belül látványtervezés folyik, s kizárólag statisztikailag próbálják azt bizonyítani, hogy a bűnözés csökken, miközben a lakosokat leginkább aggasztó bűncselekmények száma tovább emelkedett az elmúlt években -- mondta a bizottsági elnök. Ennek következtében az állományra állandó teljesítési kényszer nehezedik, ami a rendőrségi módszerek durvaságában is megmutatkozik, mivel a folytonosan számon kért bűnüldözési statisztikák miatt a rendőrök nem a bűncselekmények bizonyítására, hanem a beismerő vallomás kicsikarására törekednek.
A rendőrség minden olyan esetet kivizsgál, amikor felmerül az erőszakos eszközök alkalmazásának gyanúja, s az ilyen kollégákat eltávolítjuk az állományból -- mondta Orbán Péter országos rendőrfőkapitány. Időnként a rendőrségen belül is előfordulnak korrupciós esetek, azonban az állomány nem korruptabb a társadalom más rétegeinél -- vélekedett Orbán Péter, aki szerint a rendőrség eddig is igyekezett kiszűrni az ilyen beosztottakat, s ezután is mindent meg fog tenni ennek érdekében.
Hasonló véleményen van Tóth Gábor, XXII. kerületi rendőrkapitány, aki szerint a felmérés a rendkívül szűk mintavétel miatt sem adhat objektív képet a rendőrségről. Erőszakos módszerek alkalmazása szóba sem jöhet a rendőrségen belül, s ezt jól mutatja, hogy a kapitányságon egyetlen eljárás sem indult az elmúlt évben emiatt, s lakossági panaszok sem fordultak elő -- mondta a kapitány, aki szerint a rendőrségi korrupcióval kapcsolatban tett megállapítások is hamisak, mert a csúszópénz elfogadása sem a tisztek, sem a beosztottak között nem elfogadott, s a kapitányságon ilyen eset miatt sem kellett eljárást indítani a tavalyi évben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.