Ma tárgyal a házbizottság az Országgyűlés tavaszi ülésszakának menetrendjéről. Az előzetes elképzelések alapján június 12-én fejeződne be a törvényhozási munka, május végétől a parlament hetente tartana plenáris üléseket. Ahhoz, hogy a Ház tartani tudja a döntően az ülésszak második felére ütemezett zárószavazások időpontját, a kormánynak legkésőbb április végéig minden előterjesztését be kell nyújtania.
A képviselőkre több munka vár, mint az elmúlt fél évben. Összesen közel 120 ügy kerül a parlament napirendjére, szemben a tavalyi második fél évre tervezett mintegy 90 témával. A honatyáknak összesen 50, a kormány által fele-fele arányban beterjesztett új törvényről, vagy korábbi jogszabály módosításáról kellene döntenie a mostani állás szerint, emellett további hét tárgyalását kell elkezdeniük. A parlament mintegy 30 beszámolóról való határozattal is adós, ezek többségét időhiány miatt azonban várhatóan nem sikerül elfogadni. A parlament adósságai között szerepel az ombudsman általános helyettesének megválasztása: ehhez előbb az államfőnek kellene jelölnie valakit a tisztségre, ám a választáshoz szükséges kétharmados konszenzust a pártok tavaly május óta nem tudták kialakítani.
A parlamenti ügyek számát növeli néhány vizsgálóbizottság létrehozására irányuló indítvány is, ám ezek, várhatóan a kormánypártok elutasítása miatt, nem kerülnek napirendre. A jelenleg számba vehető közel 120 ügy tovább gyarapodhat néhány aktuálpolitikai indíttatású javaslattal. Ilyen volt a tavaly év végén Torgyán József villaépítési ügye kapcsán felmerült, a képviselők vagyonbevallásával kapcsolatos törvénymódosítás. Ennek sorsa a jövő kedden dől el, az ellenzék előzetes nyilatkozatai alapján azonban a zárószavazáson nem lesz meg a szükséges kétharmados többség.
A korábbi gyakorlatnak megfelelően az idén is több hétig csak viták szerepelnek a plenáris ülések ötnapos napirendjén. Az első érdemi "jogalkotásra" április közepén kerül sor, ekkor hat javaslat zárószavazását ejtik meg, köztük a munka törvényvkönyve, valamint a lelkiismereti és vallásszabadságról szóló törvény módosításáról. Ezzel szemben az utolsó három plenáris héten a képviselők már csak szavazni fognak. Az "egyenetlen terhelést" a képviselők már megszokhatták az elmúlt két évben, az ugyanis egyenes következménye annak, hogy plenáris ülésre csak háromhetente kerül sor.
Az Országgyűlés a jövő héten hét törvény általános vitájával kezdi a munkáját. Először szerepel majd a napirenden többek között a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosítására tett javaslat, valamint egy a hadvezetés reformjával kapcsolatos alkotmánymódosítás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.