A megyei jogú városok méltán nevezhetők a vidék sportpilléreinek, mert éves szinten összesen több mint ötmilliárd forinttal támogatják az ország sportéletét -- jelentette ki Nagy Imre, a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) sportbizottságának elnöke az ISM keddi sajtótájékoztatóján. Szita Károly, az MJVSZ elnöke arról számolt be, hogy 2001-ben összesen mintegy 27 millió forinton osztozhatnak a magyarországi megyei jogú városok. A támogatást kizárólag szabadidő- és diáksportra költhetik az érintett önkormányzatok. Az összeg elosztására az MJVSZ sportbizottsága tesz javaslatot: a tavalyi gyakorlatot követve az idén is 800 ezer, illetve 1,9 millió forint közötti öszegeket kapnak a hivatalok.
A jelentős sportélettel bíró kisvárosok ezzel nem járhatnak jól, mert az MJVSZ támogatása csak a megyeszékhelyekre, illetve a minimum 50 ezer lélekszámú városokra vonatkozik, amelyekből Magyarországon huszonkettő van. Így például Körmend nagyon kevés pénzt tud költeni a szabadidő- és diáksportra, hiszen csak NB I-es kosárcsapatának és NB I/B-s kézilabdaklubjának működtetése -- a 17,5 millió forintnyi összes sporttámogatásból -- 13,5 milliót visz el az önkormányzat pénzéből.
A nagyvárosok szabadidősport-támogatása sem mindig "hibátlan". Szombathely 2000-ben 800 ezer forintot kapott az MJVSZ-től, amit az önkormányzat kizárólag szabadidősportra fordított -- nyilatkozta lapunknak Kovács Frigyes. A sportreferens azt is elmondta: a város az idén összesen 209 millió forintot költ sportfinanszírozásra, ebből azonban csak hallgatólagos elv szerint kerülnek pénzek a diák- és szabadidősport-rendezvényekre. Az önkormányzat csak az NB I/B-s labdarúgócsapat "haladásához" több mint 60 millió forinttal járul hozzá, de további támogatás van kilátásban, amennyiben a gárda feljut a felsőházba. A Falco kosárcsapata is több tíz millió forintos önkormányzati támogatásban részesül, ezenkívül pedig jelentős összegeket költ a város a két csapat utánpótlás-fejlesztésére.
A hasonló lélekszámú Nyíregyháza 2001-ben 110 millió forintot tud sportcélú támogatásként kiutalni a város 32 egyesületének, utánpótlás-szakosztályának, de ebből a pénzből kellene fedezni a diáksportrendezvényeket is. Erre várhatóan az idén a városnak több pénz jut, a kézilabda-szakosztály ugyanis megszűnik. A három első osztályú csapat mellett az NB I-es férfi kézilabdacsapat működésének feltételét -- szponzorok hiányában -- a városnak nem sikerült megteremtenie.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.