Semmilyen kérés sem érkezett hozzánk arra vonatkozóan, hogy ne Taszár, hanem mégis Pápa legyen a szövetség rendelkezésére álló, úgynevezett nemzeti befogadó repülőterek egyike -- szögezte le a Világgazdaságnak Szabó János. Állítólagos amerikai tervek szerint a Boszniából kivonandó tengerentúli erőket ide telepítenék. A magyar kormány álláspontja változatlanul az -- mondta lapunknak a miniszter --, hogy a pápai repteret értékesítésre átadják az ÁPV Rt.-nek.
A nemzeti befogadó objektum feladatai szerint agresszió esetén ide érkezhet az országot segítő szövetségi erő. A NATO Kecskemétet, Ferihegy 1-et és Pápát jelölte ki a szerepre, s egyúttal 25 milliárd forint körüli felújítási támogatást szavazott meg. Egyedül Pápa 13 milliárdot kapott volna. Időközben azonban a magyar kormány úgy döntött, hogy a MiG--21-es ezred felszámolása után nem kívánja fenntartani a repteret sem, miután évi közel egymilliárdot kellett volna fordítania a rendszeres állapotmegőrzésre. Ezért a kabinet azt kérte Brüsszeltől, hogy Pápát az amerikai használatban álló taszári bázis váltsa. Az európai erők vezérkari főnöke a közelmúltban hivatalosan is jóváhagyta ezt, így a visszacserélés kétségkívül kínos lenne Magyarország számára.
Szabó János leszögezte: a Honvédelmi Minisztérium (HM) kormányokkal áll kapcsolatban, tehát az egyes katonai vezetők esetleges tervei mindaddig irrelevánsak, amíg nem válnak hivatalos politikai kéréssé. A HM-ben azt is cáfolják, hogy magyar kezdeményezésre máris tárgyalások kezdődtek volna a Pápa--Taszár "visszacserélésről".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.