Az MSZP 2002-es képviselőjelöltjeinek politikai megállapodást kell majd kötniük, amelyben nyilatkoznak a párt értékeinek, irányvonalának, erkölcsi normáinak elfogadásáról. Ebben a jelöltnek vállalnia kellene azt is, hogy megválasztása esetén csatlakozik az MSZP-frakcióhoz, s képviselői tiszteletdíjának egy közösen meghatározott százalékát átengedi a pártszervezet részére. Az a képviselő, aki nem tartja be a megállapodást és valótlan nyilatkozatokat tesz, a következő ciklusban nem jelölhető.
A fentieket a szocialista képviselőjelöltek kiválasztásának alapelveiről szóló javaslat tartalmazza, amely egyelőre csak munkaanyagnak minősül. Az alapelvekről az elmúlt héten tárgyalt az MSZP országos elnöksége és a megyei elnökök értekezlete is, s az ezzel kapcsolatos munka ezen a héten folytatódik.
Az válhat 2002-ben az MSZP képviselőjelöltjévé, aki az őt jelölő illetékes pártfórum döntése előtt vagyonnyilatkozatot tesz -- derül ki a javaslatból, amely annak formájára most még két változatot is kínál. Az egyik szerint politikai és vagyoni vonatkozású etikai nyilatkozat megtétele az elvárás, valamint az, hogy a mandátum megszerzését követően a szocialista képviselő országgyűlési vagyonnyilatkozatának másolatát adja át a párt országos etikai és egyeztetőbizottságának. A másik verzió a jelölést egy etikai nyilatkozathoz és egy saját formanyomtatvány szerinti vagyonnyilatkozathoz köti.
Az MSZP 2002-ben valamennyi választókerületben önállóan indít jelölteket, és mindenütt állít listákat. Az anyag kitér arra is: a pártnak csak akkor van esélye a választási győzelemre, ha egyéni jelöltjei a választókerületek többségében megszerzik a mandátumot. Többek között emiatt szükséges minden kerületben "tartalék" jelöltet állítani. Az országos elnökség a helyi döntést megelőzően véleményt mond a személyi javaslatról, s ha az "nyilvánvalóan kárt okoz", az elnökség tagjainak kétharmados szavazatával a jelölés megsemmisíthető. A dokumentum azt is indítványozza, hogy a vezető szocialista politikusok -- a pártelnök kivételével -- méressék meg magukat az egyéni "versengésben".
A szocialisták az országgyűlési választásokon is alkalmazni kívánják "kvótájukat", így a listák esetében rögzítenék, hogy az azokon szereplők legalább egyötöde harmincöt éven aluli, egyötöde pedig nő legyen. Az országos listáról a kongresszus dönt, annak élére a szocialista párt politikáját, hitelét és tekintélyét a közvélemény előtt leginkább megjelenítő, közismert politikusok kerülnek majd.
A tervezet leszögezi: a szocialista országgyűlési képviselőjelöltek kiválasztásakor a választási esélyeiknek, a párt országos és helyi politikai érdekeinek és a szakmai szempontoknak minden más vonatkozást meg kell előzniük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.