BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dorogra viszik a garéi hulladékot

A magyarországi veszélyes hulladékok tárolásának és megsemmisítésének felügyeletére miniszteri biztost nevezett ki Turi-Kovács Béla környezetvédelmi miniszter. A Németországba irányuló kivitel mellett néhány héten belül várhatóan a dorogi égetőben is újra elkezdődhet a garéi veszélyes hulladék megsemmisítése.

Kemény Attila, a Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) helyettes államtitkárának személyében a tárca vezetője miniszteri biztost nevezett ki, akinek az összes magyarországi veszélyes hulladék -- közöttük a radioaktív anyagok -- tárolásának és ártalmatlanításának a felügyelete, valamint az ezzel kapcsolatos intézkedések elrendelése lesz a feladata. Szerdai sajtótájékoztatóján a miniszter elmondta: a tárca csak azoknak az égetőknek a fenntartásában érdekelt, amelyek károsanyag-kibocsátása jóval az egészségügyi határértékek alatt van. Azonban ezekre a létesítményekre szükség van, mert a Magyarországon keletkező hulladékok problémájára helyben kell megoldást találni, ezért nem lenne szabad olyan nyilatkozatokat adni, amelyek a dorogi égetővel kapcsolatban pánikkeltésre alkalmasak.
Az ország legnagyobb veszélyeshulladék-égetője azért került a figyelem középpontjába, mert a garéi veszélyes hulladék ártalmatlanítását végző GP Konzorcium szerződést kötött a Dorogi Égető Kft.-vel, amelynek értelmében újraindulhat a szemét égetése a dorogi létesítményben. Kemény Attila elmondta: az égetőben korábban már megkezdett ártalmatlanítást 1998-ban azért kellett leállítani, mert a kibocsátási értékek az egészségügyi határértékek felett voltak, azonban azóta jelentős beruházásokat végeztek a létesítményben. A KöM nem ellenzi az új szerződést, de kikötései között szerepelt, hogy -- tekintettel a lakossági tiltakozásra -- a környezetvédelmi hatóságok végezzenek újabb ellenőrző vizsgálatokat. A mintavételek megtörténtek, s jelenleg az eredmények értékelése folyik.
A fejlesztések elvégzése óta már égettek a garéihoz hasonló összetételű, halogéntartalmú anyagokat a létesítményben. Ezek megsemmisítésekor a károsanyag-kibocsátás jóval a határértékek alatt maradt, ezért szinte bizonyos, hogy nem merülnek fel problémák a mintákkal kapcsolatban -- mondta Sajgó Zsolt, a GP Konzorcium képviselője, aki szerint néhány héten belül megkezdődhet Dorogon a garéi hulladék ártalmatlanítása.
Más a véleménye az ártalmatlanításról Illés Zoltánnak, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága elnökének, aki szerint a mérési adatok nem fogadhatók el, mert az azokat elvégző győri környezetvédelmi felügyelőség konzorciummal való személyi összefonódásai miatt nem tekinthető függetlennek. A bizottsági elnök -- aki szerint csak a külföldi ártalmatlanítás jelenthet megnyugtató megoldást -- jogi és államigazgatási úton tervezi megtámadni a győri hatóság által már kiadott engedélyt.
A konzorcium 1999-ben nyerte meg a garéi hulladék ártalmatlanítására kiírt tendert, s kötött szerződést a Budapesti Vegyiművek Rt.-vel, amelynek elvégzését a kormány 1,8 milliárd forintos állami hitellel és a környezetvédelmi alap célelőirányzatban elkülönített 1,08 milliárd forinttal támogatta. A 2000. december 31-ig szóló határidő lejártáig azonban a cégcsoport csak a hulladék felét -- hétezer tonnát -- szállított ki Németországba, ezért a szerződés meghosszabbítása vált szükségessé, amelynek értelmében 2001. december 31. lett a teljesítés végső határideje. A Dorogi Égető Kft.-vel folyó tárgyalásokkal párhuzamosan a GP Konzorcium február végén a Németországba irányuló szállításait is felújította, amelyek során eddig mintegy 750 tonna veszélyes anyagot szállítottak el Garéról.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.