Etikus építőipari kivitelező
A postai vezetőként dolgozó két szülő aligha gondolta, hogy egy szem gyermekük építési vállalkozó lesz. Győri László azonban építészmérnöki diplomájával a zsebében mindössze egy esztendeig bírta az építésvezetőséget egy kisszövetkezetnél. Előbb egyéni vállalkozóként lett kivitelező, majd 1994-ben Balusztrád néven 10 ezer forinttal betéti társaságot alapított.
Az akkor még csak felerészben tulajdonolt cégecske gyorsan kinőtte kereteit: 1998-ban már kft.-vé alakult, ami a cégvezető szerint nem kis részben a szerencsének is köszönhető. Véletlenül került ugyanis kapcsolatba a fővállalkozó osztrák-magyar Immo-Rohr Kft.-vel, amelytől nemcsak az osztrák nagyköveti rezidencia, de az Osztrák-Magyar Európa Iskola kivitelezési munkáit is megkapta. Hasonlóan nagy lendületet adott, hogy a Skanska Hungária Kft. szintén őket választotta az egyik IKEA áruház átalakítására. Ezzel - e kezdetekről kiváló minőségre törekvő vállalkozás - a jó referencia mellett rendszeresen visszatérő megbízókat is szerzett.
Öt évvel ezelőttre a vállalkozás tevékenysége már annyira összetetté vált, hogy vállalatirányítási rendszert vezettek be. A munkafolyamatok szabályozottságára jellemző, hogy a 2000-ben megszerzett ISO 9002 minősítés bevezetése szinte semmilyen többletadminisztrációt nem eredményezett a korábbiakhoz képest.
A dinamikus növekedés 2001-re ismét átszervezést tett szükségessé: az építő és a villanyszerelési tevékenység külön cégekbe került, s létrehoztak egy ingatlanfejlesztő és egy ingatlankezelő vállalkozást is. Győri László mára mindegyik cégben legalább 75 százalékban közvetlenül tulajdonos, befektetőtársként pedig a csoport tagcégeinek vezetésében részt vevő régi kollégáit tudhatja maga mellett.
A délután ötkor mindennap hazainduló vállalkozó a magasépítői ágazat nehézségei ellenére bizakodó. Bár szerinte az uniós tagság a következő 5-7 esztendőben alig lesz hatással a középtávon csak az országhatárokon belül terjeszkedni kívánó cégre, mégis impozáns növekedéssel számol. Várakozásai szerint a csoport - a közvetlen tulajdonlás miatt csak elméletben - konszolidált bevétele az idén 13-15 milliárd forint is lehet, ami mintegy háromszorosa a tavalyi 5 milliárdnak, miközben 2002-ben még csak 2,5 milliárd forintos forgalmat bonyolítottak le. Az iparági sajátosságok miatt jóval szerényebb, de hasonló dinamikával bővülő nyereség tavaly a 210 millió forintot is elérte, ami az idén az árbevétellel arányosan dagadhat tovább.
A nyári szabadságát rendszeresen Tenerifén töltő szakember vállalkozási filozófiája szerint az építőiparban is megéri az üzleti és a szakmai etika szabályait betartva dolgozni, még ha a piac jó része inkább a szürkegazdaság szolgáltatásait veszi is igénybe. Az ügyvezető a minőségi munka biztosítékát az alkalmazottak megfelelő motiválásában és folyamatos továbbképzésében látja. Arra számít, hogy az uniós tagság sokat fehérít majd az építőiparon, s egyre inkább megbecsülik azokat a cégeket, amelyek egy oldalra állítják a megrendelőt, a tervezőt és a kivitelezőt. Győri László célja az, hogy cégeinek neve ne tulajdonosukkal, hanem a végzett munka minőségével forrjon össze.


