BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatszorosára nőtt a bérmunka

Több mint 2,8 milliárd forintról állított ki adóigazolást tavaly a Nemzeti Filmiroda, amely eddig 167 magyar, külföldi és koprodukciós alkotást regisztrált. 2005-ben összesen 22,3 milliárd forintot költöttek filmgyártásra itthon, ez a 2004-es hétmilliárdhoz képest jelentős növekedés.

A Nemzeti Filmiroda igazgatója, Taba Miklós tájékoztatása szerint a legnagyobb mértékben – több mint a hatszorosára – a külföldi megrendelések, a bérmunkák összege nőtt, amely így megközelítette a tizenegymilliárd forintot. Nálunk készült például – az Eurofilm Stúdió Kft. közreműködésével – a Velvet side of Hell című film, valamint a München, amelyet a Flashback Kft. készített. Steven Spielberg produkcióját hat héten át forgatták Budapesten, s a film teljes költségvetéséből körülbelül hárommilliárd forintot költöttek el hazánkban. A filmiroda tavaly 16 koprodukcióban készülő alkotást regisztrált, ezek összege több mint ötmilliárd forint. Egyebek mellett a Duna Televízió, a Focus Film és a Magyar Filmkapcsolat Kft. vett részt ilyen filmek gyártásában.

Az idén valamivel több mint 200 millió forintból gazdálkodó filmiroda két nagy területet lát el. Az egyik az adóigazolások kiadása és a produkciók ellenőrzése, a másik pedig azon adatok nyilvántartásba vétele és adatbázisba rendezése, amelyek a regisztrált filmalkotásokra, a forgalmazóktól származó adatokra, a filmek besorolására vonatkoznak. A mozgóképtörvény létrejöttétől 2006 januárjáig, körülbelül két év alatt kiadott igazolások öszszesen több mint három és fél milliárd forintra vonatkoznak. A Nemzeti Filmiroda eddig 622 filmalkotást sorolt be a magyar film, a magyar részvételű koprodukciós film és a bérmunka kategóriába, ezeken kívül 154 filmnek adott art minősítést.

A koprodukciókhoz kapcsolódó hír, hogy ezekről hiánypótló kiadványt kíván megjelentetni a Nemzeti Filmiroda és a Media Desk Magyarország. Kiss Enikő, a Media Desk magyarországi irodavezetője úgy véli: mivel a kézikönyv tartalmazna jogi és adózási részleteket, és az ezekre vonatkozó szabályozások gyakran változnak, a munkának minimum kétévente meg kell újulnia. Az első kiadás az első fél év vége körül várható, bár gondolkodnak azon, hogy a könyv megjelenésével párhuzamosan internetes oldal is létesüljön. A kiadvány tartalmazna szótárt, fogalomtárt, szerződésmintákat és a legfontosabb európai finanszírozó szervezetek leírását. A szakma komoly segítségnek tartja a kiadvány megjelenését, már csak azért is, mert nehéz a filmbizottságok vagy külföldi produkciós irodák listájához hozzájutni.

Bozóki András kulturális miniszter szerint az állami költségvetés az idén összesen hat és fél milliárd forintot szán a filmszakma közvetlen támogatására, ezzel az összeggel Magyarország az uniós országok között az első tízben foglal helyet.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.