BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kormány nem hajlíthatatlan

Új elvek, új értékek mentén kellene újragondolni az állam és polgárainak viszonyát, erről szól a reform – jelentette ki Draskovics Tibor reformokért felelős kormánybiztos. Ám a gazdasági-pénzügyi kényszerhez kell igazítani az állami kiadásokat. A kormánybiztos szerint az egészségügy speciális ágazat, hiszen itt a beteg kiszolgáltatott helyzetben van, ezért meg kell védeni.

A reform az intézményrendszer fenntarthatóságát célozza. Az adó- és járulékbevételekből befolyó költségvetésből kell kielégíteni a társadalmi szükségleteket. Ugyanannyi vagy kevesebb pénzből kell a mainál több szolgáltatást nyújtani az embereknek, s meg kell teremteni az egészségügyi ellátásokhoz való igazságosabb hozzáférést. Tény ugyanis, hogy ma kedvezőbb helyzetben vannak a magasabb iskolázottságú, jobb munkahelyeken és a nagyobb településen élők.

Satuban vagyunk – fogalmazott Draskovics Tibor – ezért nem tartható fönn sem méreteiben, sem a működésében a jelenlegi intézményrendszer, nem lehet arra költeni pénzt, amire nincs szükség. Szabályozni és a valódi szükségletekhez kell igazítani a keresletet, hiszen az ingyenes ellátásnak nincs vége és értéke. Ezt is szolgálja a bevezetendő vizitdíj, a kórházi napidíj, és szükség van a betegutak szabályozására – tette hozzá. A gyógyszer-gazdaságossági törvény pedig az arányosabb teherviselés mellett megteremti az orvosok érdekeltségét a gyógyszerfelírásban.

A kormánybiztos szerint a kórházi kapacitások szabályozása nem csupán mennyiségi kérdés. Ugyan az egészségügy sajátos terület, de a kórház gazdálkodása hasonló a nagyvállalatokéhoz, így a gazdasági vezetőknek teljes vagyoni felelősségük van a gazdálkodásban, ez adhat alapot a közalkalmazottiságtól való elszakadáshoz. Szükség van a jelenlegi ál-társadalombiztosító valódi biztosítóvá alakítására, a biztosítotti jogviszony ellenőrzésére.

A költségvetésről szólva Draskovics Tibor kijelentette: nincs olyan szándék, hogy a gyógyszerkasszában elérendő megtakarításon kívül az ágazat más területeiről kivonnának forrásokat, de azzal számolnak, hogy a krónikus-, ápolási célra átalakított egészségügyi intézmények fix kiadásaiból az aktív betegeket ellátó, költségigényes helyeknek több jut. Az átalakított intézményi struktúra számíthat majd az európai uniós forrásokra, amelyek nagysága a következő években elérheti a 400 milliárd forintot.

Új fejezet kezdete lehet a Világgazdaság konferenciája az egészségügyi reform folytatásában – vélekedett a kormánybiztos, aki szerint az ellenzéki Mikola István pozitív állításaival – kiszámíthatóságot és megfelelő érdekeltséget kell teremteni az orvosok számára – egyet lehet érteni. Az alapkérdés nem az, hogy egy vagy több biztosító legyen, s hogy milyen mértékben legyen állami és magán, hanem hogy a változtatás sarokpontjaiban legyen megegyezés. Ezek között említette a szolidaritást, a közfinanszírozást és a kötelező biztosítást.

Lehet, hogy 8-10 év kell az egészségügy átalakításához, de el kell kezdeni – szögezte le a kormánybiztos, s most a kapacitások rendbetétele van napirenden. De az ezeket szabályozó törvénybe be kell tenni olyan elemeket, amelyek lehetővé teszik a szükséges korrekciókat. Az öt egészségügyi reformtörvény és -javaslat néhány kulcsponti kérdésben indít el változást, többre egyszerre nem lehet vállalkozni. Kevés olyan pont van az egészségügyi reformban, amelyben a kormány álláspontja hajlíthatatlan, nyitott a szakma, a parlament egészségügyi bizottságának a véleménye iránt. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.