BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sikerül? Jobbos és balos művészek egy porondon

A szeptemberi-októberi utcai erőszak sokkhatása egyre több formában vált ki közeledést jobb- és baloldali értelmiségiek és művészek között - írja a Népszabadság.

Az utóbbi hetekben létrejött például a Szeretem Magyarországot Klub, amelynek tagságában a politikai paletta különböző oldalán álló értelmiségiek bukkannak fel. A megosztottság elleni akciójukhoz érkezett huszonötezer képeslapot december 15-től az Erzsébet téri volt buszpályaudvar épületében ki is állítják.

Az egyik szervező, Geszti Péter elmondta, hogy reményei szerint olyan hangulat alakul ki, mint a rendszerváltozás utáni években, amikor az emberek keresték a civil létezés lehetőségét, amikor jog és lehetőség lett kijönni a korábbi hibernált állapotból. Geszti szerint az emberek többsége úgy érzi, az ilyen fokú szembenállást már nem lehet elviselni: "Bárhol, bármilyen összetételű társaságban megfordultam, az derült ki, hogy már senki nem szeret tömegrendezvényre járni." Megszületett a Magyarország-dal új változata is, amelyben a korábban a Fidesz-rendezvények tribünjein vagy színpadain megjelent Keresztes Ildikó, Váczi Eszter, Szikora Róbert, Balázs Fecó együtt énekel többek között az inkább baloldali és liberális érzelmű Zoránnal és Bródy Jánossal. Geszti elképzelhetőnek tartja, hogy némelyek ezért kritikát kaphatnak politikai köröktől, de "ha így történik, lesz okuk megvédeni önmagukat".

Kovács "Kokó" István - mint a lapnak elmondta - már kapott is bírálatot a jobboldalról, de hozzátette: "Attól, hogy kiemelkedő gazdasági szakemberekkel, művészekkel vállaltam a közösséget, jelezve, hogy a békés többség én vagyok, még nem lettem sem liberális, sem baloldali, sem kevésbé jobboldali. Elítélem a hazugságot, az erőszakot, akkor is, ha tüntetés, akkor is, ha rendőri reakció. Azt pedig a két oldal egyetlen politikusa sem akarhatja, hogy az ország megosztott legyen. Nekem már annyira csömöröm van a politikától, hogy az új, nyugalmat óhajtó kezdeményezéseket a gyógyulás útjának tekintem - jelentette ki az ökölvívó olimpiai bajnok.

A békülékenység odáig "fajult", hogy a Terror Háza ötletmestere, Fábry Sándor azzal hívta fel Geszti Pétert, hogy szervezzenek egy klubot, ahol jobb- és baloldali értelmiségiek vitatkozhatnának.

Ugyanebben a szellemben december 23-án a budapesti Kálvin téri aluljáróban az Akkord című koncerten számos művész nyilvánítja ki, hogy erőszakmentes, "élhetőbb és nyugodtabb, biztonságosabb és szolidárisabb, azaz kulturáltabb városban szeretne élni". Az egyik szervező, Mécs Imre szocialista képviselő felesége, Magyar Fruzsina dramaturg elmondta, hogy színházi emberek próbálják így gyógyítani a várost: Básti Juli, Cserhalmi György, Dévai Nagy Kamilla, Hernádi Judit, Hegedűs D. Géza, Hirtling István, Igó Éva, Kaszás Attila, Kováts Kriszta, Kulka János, Kútvölgyi Erzsébet, Novák Péter, Seress Zoltán, Udvaros Dorottya és Verebes István. (Népszabadság)

 

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.