BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csupó Gábor amerikai sikere

Már a bemutató utáni hét végén több bevételt hozott Csupó Gábor új filmje az amerikai mozikban, mint amennyit ráköltöttek. A Híd Terabithia földjére című filmet – az idén ötéves SPI forgalmazásában – 26 kópiával tegnaptól játszszák a magyar mozikban is.

Csupó Gábor a Világgazdaság kérdésére elmondta: a produkció költségvetése 20 millió dollár, és azért választották a filmgyártás helyszínéül Új-Zélandot, mert – hasonlóképpen, mint nálunk – a filmesek 20 százalékos adókedvezményt kapnak. Ezt nem volt szabad kihagyni – véli a magyar származású rendező. Ez a munkája egyébként szerényebb költségvetésűnek számít, hiszen első filmje, a Fecsegő tipegők 27 millió dollárból készült, végül pedig 101 millió dolláros bevételt produkált az amerikai mozikban.

A Híd Terabithia földjére a premier hétvégéjén 24 millió dolláros bevétellel büszkélkedhetett, ettől a héttől nálunk és Szlovákiában is vetítik, majd a franciák és a németek ismerhetik meg a Walden Media és a Walt Disney közös produkcióját (eredetileg egyébként a Fox stúdiója akarta gyártani a filmet, 27 millió dolláros költségvetéssel).

Az 1978-ban készült ifjúsági regény megfilmesítési jogát két éve vásárolták meg, a történet egy kisfiú és egy kislány barátságát mutatja be. Pintér Kathrin, az SPI International Hungary üzemeltetési igazgatója elmondta, a hazai multiplexekben magyar szinkronnal vetítik a filmet, de az itt élő külföldiek kedvéért feliratos változatot is készítettek.

Az 1952-ben Budapesten született Csupó Gábor 1975-ben előbb Svédországba, majd az Egyesült Államokba költözött, ahol 1981-ben megalapította Arlene Klasky grafikussal a Klasky-Csupo stúdiót. Reklámok gyártásával kezdték, később olyan sorozatokat jegyeztek, mint a Simpson család és a Fecsegő tipegők. Stúdiója számtalan díjat kapott, több produkciója Emmy-díjas lett. Ez évi tervei között egy háromdimenziós animáció és egy Johnny Dep-pel közösen készített produkció szerepel.

Mivel vannak Magyarországgal kapcsolatos filmtervei – például egy ifjúsági film és népmese-feldolgozás –, örömmel fogadta az etyeki filmgyár építését. Úgy véli: ha egy amerikai rendező a Korda Stúdiót választja, és elégedetten távozik, szerte a világon jó hírünket viszi, s ennél nagyobb és jobb reklám nem kell a filmstúdiónak. Jó példa erre Új-Zélandon a Peter Jackson által megálmodott Weta Digital stúdió, amely mintegy 50 millió dollárból épült, s hamar felkapott lett az amerikai filmesek körében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.