BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csemegék több művészeti ágban

Táncfórum. Tegnap kezdődött a Táncfórum a szerte a világon április 29-én ünnepelt tánc világnapja alkalmából, amelyhez kapcsolódóan a Nemzeti Táncszínház és a Magyar Táncművészek Szövetsége már hetedik alkalommal rendez fesztivált, a két helyszín a budai várban található Nemzeti Táncszínház és a Művészetek Palotája. A programban két gyerekelőadás szerepel: a Budapest Táncegyüttes Tündérmeséje 22-én 10.30-tól látható a Nemzeti Táncszínházban, a Budapest Táncszínház Pinokkiója pedig 26-án 10.30-kor és 15 órakor nézhető meg ugyanitt.

Két külföldi társulat érkezik hozzánk a Nemzeti Táncszínház meghívására; a spanyol Ballett Flamenco Sara Baras társulata mától három estén át lép fel a Művészetek Palotájában, ahol 23-án a tengerentúli Bridgman/Packer Dance, Art Bridgman és Myrna Packer izgalmas, a táncot a videóval eredeti módon vegyítő koreográfiája nézhető meg.

A tegnapi premier után 25-én is szerepel a programban a Budapest Táncegyüttes és a Honvéd Együttes közös produkciója, a Monarchia. A Győri Balett felújította Az operaház fantomját, a társulat ezzel érkezik 26-án a fesztiválra. Fellép a Táncfórumon a Pécsi Balett (27-én) és a Szegedi Kortárs Balett (29-én) és az ötvenéves Duna Művészegyüttes (28-án). A Magyar Állami Népi Együttes három hónapos észak-amerikai turnéja után látható ismét itthon, 27-én este – sokszínű fesztiválnak ígérkezik tehát az április 30-ig tartó 7. Táncfórum.

Képzettársítások. Ma este 19 órakor folytatódik a Képzett társítások – Aegon-estek a Bárkában című sorozat a Bárka Színházban, rendkívüli tehetségek fellépésével. Szabó T. Anna a fiatal költőnemzedék egyik legegyénibb hangú alkotója, férjével, Dragomán Györggyel pedig olyasmi történik, ami már nevet szerzett írókkal is csak ritkán: A fehér király című regényét 18 országban készítik elő megjelenésre. Nem véletlenül, hiszen a drámai erejű regény azonnal magával ragadja az olvasót. Letehetetlen könyv ez, amely egy gyerek szemszögéből, alulnézetből láttatja a Ceausescu-diktatúrát.

Az est vendége lesz Kenyeres Bálint is, akinek a Before Dawn című, szintén drámai sűrítettségű kisjátékfilmje óriási nemzetközi siker: a 2005-ös cannes-i világpremierje óta több mint száz nemzetközi fesztiválon mutatták be, s 34 jelentős díjat nyert, köztük az Európai Filmakadémia Európa Filmdíját is. Az esten David Yengibarjan tangóharmonikázik – nem véletlenül, hiszen ez a hangszer felbukkan Dragomán György regényében is.

Koncertek. A Zeneakadémia Alma Mater sorozata keretében ma 19.30-tól Peter Schreier német tenor és karmester vezényletével Johann Sebastian Bach művei csendülnek fel. A neves művész a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen mesterkurzust tartott, ezen műhelymunka eredményét hallhatják a zenebarátok a ma esti hangversenyen. Az est szólistái a Zeneakadémia ének tanszékének növendékei, a koncerten közreműködik a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara és Énekkara.

Ma 19.30-kor a Művészetek Palotája is különlegességet kínál: Szakcsi Lakatos Béla és Vukán György ad koncertet a Miskolci Szimfonikusokkal, továbbá Dés András ütőhangszeres közreműködésével a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A két kitűnő zongorista több mint harminc éve játszik együtt, s mindig különleges zenei élményt nyújtott korábbi közös, kétzongorás koncertjük. Ezúttal mindketten írtak egy-egy darabot erre az alkalomra, Szakcsi Lakatos Béláé kamarazenekarra, Vukán Györgyé szimfonikus zenekarra készült. A zenekar meghatározott anyagot játszik, a két vérbeli dzsesszzongorista azonban a megírt részek alatt is rögtönöz majd. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.