BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán a szabad világról is beszélt

Orbán Viktor szerint csak körültekintően és óvatosan lehet végrehajtani a megyéket érintő átalakításokat. A Fidesz elnöke erről hétfőn, a Pesti Vármegyeháza felújított börtönkápolnájának avatóján beszélt. Harrach Péter az Országgyűlés alelnöke kifejtette: a terror ma a manipuláción keresztül hat, amely a sajtó és a politika egyik oldaláról érkezhet - tájékoztat a Magyar Nemzet a távirati iroda nyomán.

„A mai esemény is a megyék fontosságát húzza alá, azt a tényt, hogy a megyék olyan politikai, közéleti és demokratikus hagyományt képviselnek Magyarországon, amely természetesen nem megváltoztathatatlan, de amely olyan értékes hagyomány, amelyhez csak nagyon óvatosan és átgondoltan szabad hozzányúlni" – mondta a pártelnök a budapesti Városház utcai épületben tartott ünnepségen.

Orbán Viktor pohárköszöntőjében úgy fogalmazott: a mostani „kordivat” a régióknak kedvez, de szerinte bármilyen átalakítás, amely a megyéket vagy a megyék feladatait érinti, körültekintést, óvatosságot és megfontoltságot igényel. – Semmilyen reformnak, átalakításnak nem vagyunk ellenfelei, de ragaszkodunk ahhoz, hogy az ügyek intézése minél közelebb kerüljön az emberekhez, és ne vesszen el a politikai rendszerből a megyék által közvetített demokratikus, kulturális örökség – hangsúlyozta.

A Fidesz elnöke szerint helyesen döntöttek, amikor megakadályozták a megyéket érintő meggondolatlan, kapkodó átalakítást, és arra is felhívta a figyelmet, hogy az Alkotmánybíróság nemrégiben hozott döntésével hatályon kívül helyezte a parlament azon döntését, amely felszámolta a megyei közigazgatási hivatalokat, és regionális hivatalokat hozott létre.

Harrach Péter a könyvtárrá alakított börtönkápolnában a szabadság fontosságáról beszélt. Az Országgyűlés alelnöke szerint a demokrácia lehetőséget ad a terrorra ma is, de ez nem olyanfajta a külső terror, amilyet a diktátorok alkalmaztak, hanem az értelmen keresztül a manipuláció eszközével hat. A manipuláció, amely a döntések szabadságát veszi el, érkezhet a sajtó egyik oldaláról, a reklámszakma oldaláról és a politika egyik oldaláról – fogalmazott. – Ahogyan a rabok megtalálták a szabadságot ebben a rabkápolnában, azt kívánom, hogy mindenki találja meg a maga rabkápolnáját, ahol megőrizheti szabadságát – hangsúlyozta.

Orbán Viktor erre a gondolatra reflektálva azt mondta: a szabad világban is előfordulhat, hogy az ember üzleti lehetőségeivel és a cselekvés szabadságával meggondolatlanul él, és akkor nem a szellem szabadság szolgálja, hanem élve a vásárlás jogával, inkább börtönbe küldi a szellemet megtestesítő könyveket.

Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés fideszes elnöke beszédében azt idézte fel, hogy a 19. század elején Hild János által tervezett épületegyüttes nem csak börtön, hanem később a megye fegyvertára, a 20. század második felében pedig levéltár volt, ahol Kosáry Domokos, nemrégiben elhunyt történész is dolgozott. Azonban – folytatta – a levéltár elköltözése után raktárként használták a most felújított termeket, amelyek elszomorító állapotban voltak.

Bejelentette, hogy az egykori börtönkápolnában és a hozzá tartozó termekben – amelyeket az ünnepségen Erdő Péter bíboros prímás áldott meg – Pest megye történelmét bemutató kiállítás kap majd helyet, és kutathatók lesznek az ezzel kapcsolatos dokumentumok és adatbázisok is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.