BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Távcső és zseblámpa

Az Európai Unió célkitűzése, hogy 2010-ig a világ vezető gazdasági térségévé váljon – ennek a megvalósítása legalábbis kétséges. Az EU teljes költségvetésének csaknem négy százalékát a tagországok közötti kutatás és technológiafejlesztés dotálására fordították, e tevékenységek támogatását több évig tartó, ún. keretprogramokon keresztül valósítják meg. A 2002-ben kezdődött 6. keretprogram 2006-ig tartott, és eredetileg 17,5 milliárd euró volt a költségvetése. Ezt az összeget az új tagállamok csatlakozásával 19,2 milliárd euróra emelték. A támogatás hozott is eredményeket, ezeknek a híre azonban nem mindig jutott el a nagyközönséghez, pedig a tudományban jobban bíznak az emberek, mint a gazdasági vagy politikai szférában. Egyebek között ez volt a konklúziója annak a tanácskozásnak, amelyet az Európai Bizottság szervezett tudományos újságírók számára a katalán fővárosba. Ez a fajta újságírás hátrányban van a bulvármédiával szemben, hiszen a tudósokat a legtöbb esetben nem lehet úgy „sztárolni”, mint a film, a zene vagy a sport csillagait. A barcelonai tanácskozáson egyebek között arról volt szó, melyek azok a lépések, amelyek a következő időszakban szükségesek az európai tudomány népszerűsítésére.

Lényeges megállapítása volt a konferenciának, hogy a tudományos újságírásnak fontos szerepe lehet abban, hogy segítse a médiaorientált politikai rendszert a helyes döntéshozatalban. Ezenkívül segítheti a nézőt, az olvasót és a hallgatót a világ jobb megértésében. Igen figyelemreméltó, hogy a tudományos intézmények jóval nagyobb bizalmat élveznek, mint a politikaiak vagy gazdaságiak. Ezt a bizalmat erősíteni kell annak érdekében, hogy a tudományos ismeretek könnyebben eljussanak a közönséghez – mondták a résztvevők. Távcsőre és zseblámpára van szüksége az újságírónak – mondta Peters német professzor, aki szerint ez a távolságtartást és az aprólékos kutatómunkát is jelképezi.

A tudományos újságírás fontos feladata az is, hogy a gazdaság szereplőivel széles körben ismertesse meg a legújabb alapkutatási eredményeket, ötleteket is adva ahhoz, hogyan tudják a vállalkozások közvetlen módon hasznosítani a tudomány munkáját. A velük való együttműködés a többiek számára is hasznot hozhat.

Az idén Barcelona ad otthont az Euroscience Open Forum (ESOF). Az Euroscience célja a nevében rejlik: nyílt fórumot akar biztosítani Európa- és világszerte a tudományos közösség kommunikációjának. Az ESOF kontinensünk vezető kutatási irányait prezentálja a nagyközönségnek az élet-, a természet- és a társadalomtudományok területén. A legkülönbözőbb tudományágakban és az Európai Unió más-más tagországaiban működő kutatókat az ESOF hozza össze. A projekt nem titkolt célja az Európai Kutatási Térség, az ERA népszerűsítése is. Az ESOF szervezőinek további fontos célkitűzése a fiatalok tudomány iránti érdeklődésének felkeltése és elmélyítése. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.