Nehéz a kisjátékfilmek utóélete, a fesztiválszerepléseket követően ugyanis legföljebb néhány vetítésen vagy a televíziókban kapnak elvétve helyet – vélik a lapunk által megkeresett producerek és forgalmazók. A 39. Magyar Filmszemle legjobb kisjátékfilmje, a Gyengébb napok moziban való bemutatását például az is nehezíti, hogy 25 perces, ezért egy 120 perces produkció elé már nem illeszthető be – állítja a film producere, Kántor László, az Új Budapest Filmstúdió vezetője.
Kántor László a Világgazdaságnak elmondta: alkalomadtán a saját üzemeltetésű filmszínházukban, a Bem moziban rendeznek kisfilmes vetítéseket. De nehezíti a helyzetet, hogy a forgalmazáshoz 35 milliméteres kópia szükséges, amelyet a film gyártójának kell elkészíteni, s ez körülbelül négymillió forintba kerül – számolgat a producer, aki ennek ellenére lát fantáziát a mozis bemutatókban. Egyébként a kisfilm nem lehet üzlet, ha kísérőfilm lesz, nem részesülnek a gyártók a jegyeladásból származó bevételből. Egyedül a televízióktól kapnak csekély összeget – percenként négy-hatezer forintot –, ezek a sugárzási jogokból származnak – teszi hozzá Kántor László.
Muhi András, az Inforg Stúdió vezető producere lapunknak elmondta: e filmeknél az a cél, hogy az alkotásokat olyanok is megnézhessék, akik nem járnak fesztiválokra. Az InterCom rendszeresen beszerkesztette egy-egy nagyobb sikerprodukció elé a rövidfilmeket is, ám amióta kivonult a moziüzemeltetésből, azóta ezek nem jutnak el a multiplexekbe, csupán a Corvinba – sérelmezi Muhi András.
Bognár Péter, a Budapest Film Kft. ügyvezetője állítja: szívesen foglalkoznának a fesztiválsikerek bemutatásával, várják, hogy az adott alkotás producere megkeresse őket. A Budapest Film régebben rendszeresen a saját filmjükhöz illesztve, már a nagyfilm kópiájára másolva forgalmazta a rövideket – a Szezon előtt például Rutkai Bori Fájdalom és humorérzék című animációs alkotása futott.
A forgalmazási jogok külföldi értékesítésével foglalkozó Profilm vezetője, Paszternák Klára szerint külföldön inkább sorozatokat rendeznek ezekből az alkotásokból. A Profilm főként arra összpontosít, hogy a tehetséges fiatal rendezők kiemelkedő rövidfilmjeit eladja; a nevükhöz fűződik egyebek mellett a Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválra is kijutott, a világ számos jelentős fesztiválján bemutatott, többtucatnyi díjat nyert Before Dawn, Kenyeres Bálint erőteljes kisjátékfilmje, amelyet hónapokig játszottak kísérőfilmként a magyarországi mozik is.
Igény lenne ezekre az alkotásokra, ezt mutatja az idei filmszemle jegyeladási mutatója is: mintegy négyezer belépőt váltottak a versenyben szereplő kísérleti és kisjátékfilmekre. A szervezők ezekből az alkotásokból tűzték ki a legtöbb pótvetítést.
A járható út az lenne, ha a kisjátékfilmeket az interneten lehetne megnézni, legálisan – véli Bognár Péter, aki részt vett a Filmklik (ez a társaság projektje) elindításában. Az internetes sugárzás előnye, hogy nincs szükség 35 milliméteres kópiára. Jelenleg is több alkotás nézhető a Filmkliken, így például a Résfilm, amely a maga kategóriájában elnyerte a 36. Magyar Filmszemle fődíját.
Sebő Ferenc Alterego című alkotása pedig a dél-franciaországi Aubagne-ban nyerte el a napokban a legjobb kisjátékfilm díját.
Sebő Ferenc Alterego című alkotása pedig a dél-franciaországi Aubagne-ban nyerte el a napokban a legjobb kisjátékfilm díját.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.