BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénzért vásárolt szavazatok - Megszólalnak az illetékesek

A 2006-os választáson pénzért vettek szavazatokat a nagy pártok, állítják a nyírmihálydi romák, akik dühösek a szomszéd faluban lakó Tejfel Lászlóra, hogy hamis telefonbeszélgetéssel égeti őket a Hír tv-ben.

A Fidesszel szövetséges Lungo Drom tagjai is éintettek lehettek az MSZP-s üzletekben. Választási csalások soráról számoltak be Nyírmihálydi cigánytelepének lakói az Indexnek.

 A 2006-os választások idején az MSZP és a Fidesz is osztott pénzt és ajándékokat az embereknek szavazataikért cserébe. A telep lakói közül többen megerősítették, hogy az MSZP kijáró emberei pénzt hoztak a legutóbbi országgyűlési választáskor. Egy-egy nagycsalád fejét, a befolyásos férfiakat keresték meg, hogy beszéljék rá a rokonságot a megfelelő döntésre. Ezért néhány százezer forintot kaptak, amiből egy részt megtarthattak maguknak, de nagyobb hányadát szét kellett osztaniuk családtagjaik között. Egy-egy szavazónak 2500-3500 forint jutott, a pénzosztást szervező családfők százezer forint körüli összeget tarthattak meg.

A garanciát a cigányeskü jelentette. Többen is megerősítették, hogy az MSZP-s pénz átvételekor nagyon súlyos esküt kellett tenniük: átkozottak lesznek gyerekeik, ha megszegik a szavukat.  A pénzosztást olyan befolyásos emberekre bízták, akik általában a helyi cigány önkormányzatoknak is tagjai, derült ki többek beszámolójából. A nyírmihálydi cigány önkormányzat elnöke, Nagy József azonban határozottan tagadta, hogy neki valaha bármelyik párt is pénzt ajánlott volna szavazatszerzésért.

Többen a telepen azt mondták, hogy a Fidesz inkább ajándékokat vitt a legutóbbi választások előtt. Banánt, narancsot és mellényeket osztottak Nyírmihálydin. A szomszédos Nyírlugoson a cigánytelepen élők szerint a mostani népszavazási kampányban is osztott a Fidesz. Azt mondták, hogy egy zöld Opelből tisztítószereket és más ajándékokat osztottak február 28-án a párt nevében.

A cigányok egy része azt mondta, hogy mindkét párttól elfogadtak már kisebb-nagyobb összeget vagy ajándékot. Volt, aki azt mondta, hogy egyáltalán nem befolyásolták a juttatások, elfogadták amit kaptak, aztán úgy szavaztak, ahogy akartak. Mások az esküjükre vagy adott szavukra hivatkozva teljesítették az adományozók elvárásait.

A választási csalássorozatra a Tejfel-ügy miatt terelődött a figyelem, csak nem úgy, ahogy azt eredetileg a Hír tv szerette volna. A tévécsatorna közzétett egy telefonbeszélgetést, amiben egy nyírmihálydi cigány vezetőként bemutatkozó férfi, bizonyos Tóth József pénzt kér a népszavazási kampányra Tóth Viktortól, az MSZP nyírbátori szervezetének elnökétől. Tóth Viktor nem adott egyértelmű választ.

A hívó fél valójában Tejfel László, a nyírbogáti cigány kisebbségi önkormányzat vezetője volt, ezt a Hír tv egy hét után kénytelen volt elismerni. Bár hangját sokan felismerték, Tejfel is sokáig tagadta, hogy a tévé kérésére próbálta álnéven csőbe húzni Veres János pénzügyminiszter nyírbátori kampányfőnökét.

Tejfel László - vagy ahogy Nyírbogáton becézik: Cica - a nyírmihálydiak szerint egyike volt a pártok kijáró embereinek. Választási kampányok idején agitált már az MSZP-nek és a Fidesznek is, "mikor ki fizetett neki". Az őt ismerő cigányok úgy gondolják, hogy ezúttal az MSZP ellen akarták használni.

Tejfel először azt állította, hogy nincs köze a Hír tv-s telefonhíváshoz, majd azt mondta, hogy ott volt, amikor a felvétel készült, de nem ő telefonált Tóth Viktornak. A csatorna legutóbbi műsorából viszont kiderült, Tejfel szervezete a nyilatkozókat is, akik egyöntetűen és kizárólag az MSZP-s tészta- és pénzadományokat emlegették.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.