BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Folytatódó klímakínok és egyeztetések

Rögös út. Rendkívül nehéz lesz olyan klímavédelmi megállapodást elérni az idén, amely a 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyv helyére léphet, legalábbis ez a véleménye a világszervezet távozó illetékes titkárságvezetőjének, a holland Yvo de Boernek, aki júliustól a KPMG munkatársa lesz. Meglátása szerint az utódja fejlődő országból jöhet, rá hárul majd a mexikói Cancúnban november 29. és december 10. között sorra kerülő éves miniszteri találkozó megszervezésének, a várva várt új egyezmény tető alá hozásának neheze.

Boer úgy látja, még mindig nagy a szakadék a gazdag és a szegény országok álláspontja között a terhek megosztásáról. A részletek tisztázása végett legközelebb április 9–11. között, Bonnban tartanak rendkívüli tanácskozást 194 ország vezető képviselői. Boer azt sem zárta ki, hogy előzőleg, még márciusban a klímatárgyalási folyamat kulcsszereplőit meghívják Mexikóba annak tisztázására, hogy készek-e közreműködni az új megállapodás kidolgozásában.

Az ENSZ ugyanakkor kedden azt is közölte, hogy immár százra nőtt a koppenhágai klímacsúcson elért megállapodáshoz csatlakozott országok száma, bár Kína, India és Oroszország, a legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátók még mindig adósak annak jóváhagyásával, hogy 2 Celsius-fok alatt legyen a Föld felmelegedése. Ennek elérésére a nem kötelező erejű egyezmény értelmében a gazdag országoknak 2010–12-ben 30, majd utána 2020-ig évi 100 milliárd dollárnyi forrást kellene biztosítani a kibocsátáscsökkentéssel összefüggő beruházásokra. Reuters

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.