BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A civilek szigorítanák a klímapolitikát

Az EU további 30 milliárd eurót is megspórolhatna évente az egészségügyi kiadásokból, ha 2020-ra az eddig vállalt 20 százalék helyett 30 százalékkal csökkentené az üvegházhatást előidéző károsanyag kibocsátását. A most közzétett, az egészség- és környezetvédelmet zászlajára tűző civil jelentés szerint ennek hatására javulnának az életkörülmények, kevesebb lenne a beteg a rendelőkben és a gyógyszertárakban, tisztábbá és kellemesebbé válna a levegő. A 10 százalékkal nagyobb csökkentés 10–30,5 milliárd eurós – az uniós GDP csaknem 0,2 százalékával egyenértékű – megtakarítást eredményezne évente az európai civil összefogással készült jelentés szerint. Tagállamokra lebontva a további csökkentéssel Németország járna a legjobban, 8,1 milliárd eurót spórolhatna évente. Egy lakosra számítva viszont Luxemburg lenne a legfőbb haszonélvező, majd Szlovákia és Csehország után negyedikként Magyarország következne.

A jelentés készítői úgy vélik, hogy ha az EU nem habozik, és már most cselekszik, akkor legalább 163 milliárd eurót spórolhat meg, viszont ha csak 2015-től indítja el a pluszcsökkentést, akkor 63 milliárd eurós megtakarítást érhet el. Az egészségvédelem szempontjából két és félszer nagyobb haszonnal jár az azonnali fellépés. A 27 tagállam kormányai így fejenként 95 eurót takaríthatnak meg évente.

A légzőszervi megbetegedések gyógyítására jelenleg 47,3 milliárd eurót költ az EU, ami a teljes uniós egészségügyi büdzsé 6 százaléka. A légzőszervi betegségek miatti munkából való kiesés további 102 milliárdos veszteséget okoz. Az Európai Bizottság becslése szerint 2020-ig az uniós GDP 1,5–4 százaléka megy veszendőbe légszennyezés miatt.

EUbusiness, EUobserver

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.