Közélet

Tizenegyezer halott a japán földrengésben? Újabb robbanás jöhet

A Fukushima atomerőműnél a helyzet a jelek szerint kikerült az emberi ellenőrzés alól: a japán kormány szerint olvad a második reaktor - egy újabb hűtőrendszer mondta fel a szolgálatot. Japán tisztviselők szerint nem kizárt egy második robbanás sem. Eddig több százezer embert hoztak ki a veszélyeztetett zónából. Japánban egymillió háztartás van víz, két és fél millió áram nélkül.

A fukusimai atomerőművében szombaton a radioaktív gőz kiengedésével
sikerült csökkenteni a nyomást, de a reaktor fűtőrúdjai olvadnak, vagy  már meg is olvadtak. Ez a reaktor túlhevüléséhez és sérüléséhez  vezethet. Ez a környezetet mindaddig nem szennyezi, amíg a reaktor burka ép. Hogy így van-e arról hivatalosan még nem közöltek semmit. Szakértők szerint a csernobilihez hasonló katasztrófa nem következhet be.

A földrengés Japánban olyan erős volt, hogy megváltozott a Föld forgása. A nap rövidebb lett, és Japán már valahol máshol van, mint korábban.

Erről többet itt olvashat

Japánban már arról szólnak a hírek, hogy a halottak száma meghaladhatja a tizenegyezret a pénteki földrengés és a cunami után.

Szombaton robbanás döntötte romba a Tokiótól 240 kilométere északra található fukusimai atomerőmű egyes reaktorépületét. A detonációt az okozta, hogy a felhevült fűtőelemek miatt hidrogén gyülemlett fel. Most ugyanez a folyamat játszódik le a hármas reaktorban is.
 
Meghaladta egy rövid időre a törvényi határértéket a radioaktív sugárzás vasárnap az előző nap egy robbanásban megsérült blokknál - közölte a létesítményt üzemeltető tokiói elektromos művek. A megnövekedett sugárzást annál a reaktorblokknál mérték, ahonnan radioaktív gőzt eresztettek ki, mert - akárcsak korábban egy másik, az egyes számmal jelölt blokknál - itt is leállt a hűtőrendszer, ezért fennáll a magolvadás - egy ellenőrizetlen nukleáris reakció - veszélye.
Az atomerőmű-komplexum 20 kilométeres körzetéből már korábban kitelepítettek csaknem 200 ezer embert, miután pénteken nagy erejű földrengés rázta meg Japán északkeleti partvidékét. Az óriási szökőárt előidéző földmozgás következtében áramkimaradás történt, ezért leállt az atomerőmű hat reaktorából háromnak a hűtőrendszere. Vasárnapra tengervízzel és bórsavval sikerült visszahűteni az egyes reaktorblokkot.
 
Helyi idő szerint vasárnap délelőtt újabb nagy erejű, 6,6-es erősségű földrengés rázta meg Tokiót és környékét.
 
Közben folytatódott a mentés és a kárfelmérés a pénteki, pusztító erejű - 8,9-es - földrengés és szökőár sújtotta területen. A hivatalos adatok 900 halálos áldozatról és több mint 1100 eltűntről szóltak, de sajtóhírek szerint az érintett térség majdnem tízezer lakójával nem sikerült felvenni a kapcsolatot. A kormány 50 ezerről 100 ezerre emelte a mentésben résztvevő katonák számát.
 
Helyi idő szerint vasárnap reggel megérkezett Japán partjaihoz a Ronald Reagan amerikai repülőgép-hordozó. A japán kormány azt kérte, a mentésben résztvevő helikopterek hadd tankolhassanak a hajón. A nap folyamán várják az amerikai kormány segélyszervezete, a USAID 144 munkatársának érkezését a távol-keleti szigetország északi részébe; a csoport a mentési munkálatokban fog segíteni.

földrengsé atomreaktor Japán Fukusima cunami
Kapcsolódó cikkek