„Az olimpiák után rendszeresen szponzorhiány keletkezik a vízilabdában” – mondta lapunknak Faragó Tamás. Az olimpiai bajnok vízilabdázó szerint azonban az, hogy a korábbi három olimpiával ellentétben a férfiak ezúttal nem nyertek aranyérmet, nem fogja csökkenteni a támogatói kedvet. Bár egy arany után a válogatott könnyebben talál szponzort.
„A büdzsénket az idén mintegy 10-20 százalékkal visszább kellett venni, de a korábbi támogatóink (főként a ZF cégcsoport és az önkormányzat), ha kisebb mértékben is, de továbbra is velünk vannak” – nyilatkozta lapunknak az Egri Vízilabda Klub ügyvezető elnöke. Bárány Attila szerint a cégek csak évről évre mernek tervezni, így pedig nem lehet hosszú távra tervezni, csapatot építeni.
„Úgy néz ki, hogy 10-20 százalékkal növekedhet a tavalyi büdzsénk, amely nem érte el az 50 millió forintot” – nyilatkozta lapunknak a Debreceni Cívis Póló Vízilabda SE elnöke. Zubora Sándor elnök szerint büdzséjük tavaly maximum 25 százaléka lehetett a Szolnokénak, amely a 6. helyen végzett, míg a Debrecen az 5.-en. „Az eredmények annak köszönhetőek, hogy van egy olyan szakmai vezetőnk, Gyöngyösi András, aki képes sikert és eredményt elérni alacsonyabb szintű játékosokkal és egy középszintű csapat büdzséjével is – hangoztatta az elnök. Az előző idényhez képest szponzorokat is veszítettek, de még nem zárult le minden tárgyalás.
A bajnoki címvédő Vasasnál rosszul kezdődött az idény. Tavaly még 220 milliós költségvetéssel működtek, amit az idén 170-180 millióra csökkentettek. Kiszállt azonban a névadó Uniqa a támogatásból, így a Vasas mintegy 50 millió forintot veszített el, így még azt sem vállalta, hogy a Bajnokok Ligájában (BL) induljanak.
„Magyarországon a csapatsportágak a legnépszerűbbek, de egyik sem tudja magát eltartani abból, amit piaci alapon kitermel” – mondta lapunknak a Vasas szakosztály-igazgatója. Méhes Jenő szerint a labdarúgás is, amelynek a legnagyobb marketingértéket tulajdonítják, mesterségesen odairányított pénzekből él, hiszen az állami televízió fizet a jogdíjakért, vagy állami érdekeltségű cégek támogatják. „A csapatsportok költségesek, jegybevételből, pártoló tagságból nem lehet fenntartani” – vélte Méhes. Szerinte a fővárosi csapatok hátrányban vannak a vidékiekkel szemben, ahol az önkormányzatok jobban az egyesületek mögé tudnak állni, akár a létesítményekkel.
A Vasasnak bérelnie kell a Császár-Komjádi Uszodát és 350 forintos napidíjat kell fizetni minden játékosnak és a stábnak is, hogy bejussanak a bérleménybe. Az utánpótlás horribilis uszodaköltségét a társaságiadó-kedvezményből (tao) ki lehet fizetni, a felnőtt csapatét viszont nem. A Vasasnak a felnőttedzések és a -meccsek számától függően évi 12-15 millió forintba kerülhetnek csak az uszodai költségek.
„Megölheti a professzionális vízilabdát az, hogy sok cég a tao keretében támogatja a sportágat, de felnőtt csapatokkal már nem kötnek szponzorációs vagy reklámszerződéseket – mondta Bárány.
„A cégek szívesebben adnak taós támogatást, mivel gazdasági érdekük is van benne, mivel így megtakarítást érnek el” – hangoztatta a Debrecen elnöke. Zubora próbált meggyőzni cégeket, hogy ha nem adnak külön szponzorációt, akkor legalább azt a pénzt adják oda, amit a tao révén megtakarítanak, de nem sikerült. Az is nehézséget okoz, hogy decemberre tudják összeszedni a pénzt, de addig is kell valahogy működni. Debrecenben 162,5 milliót nyertek az utánpótlásnak, míg 43,2 millió forintot a felnőttcsapatnak a 2012 júliusától 2013 júliusáig tartó időszakra.
„A tao az utolsó pillanatban jött a csapatsportágak megmentésére, de találhatnának még olyan lehetőségeket, amellyel a felnőtt csapatokat is lehetne támogatni” – hangoztatta Méhes. Szerinte ilyenek lehetnének a nemzetközi szereplésnek a jól kalkulálható költségei, mint amilyen például a BL Final Fourja volt.
Bárány szerint az egész magyar vízilabdát tekintve pozitív változások vannak, hiszen a Szeged és a Szolnok is erősödött (utóbbinál olyan szponzoroknak köszönhetően, mint a Közgép, a Szerencsejáték Zrt. vagy az MVM), Kecskeméten, Kaposváron és Miskolcon is szeretnének erősebb csapatot építeni. Rossz hírek a fővárosi klubok, a Vasas és a Honvéd háza tájáról jönnek. A nehéz anyagi helyzetben lévő Honvédnál így is klasszisok fognak játszani, mivel Gergely István hosszabbított, itt játszik majd Steinmetz Barnabás és Kiss Gergely. A héten jelentették be, hogy a már visszavonult Benedek Tibort és Kásás Tamást is benevezték. Kisshez hasonlóan amatőr kontraktusuk lesz, egyéni szponzorokkal kötnek majd szerződést. „Így is van tulajdonképpen hat erős csapat, mely révén a magyar a világ legszínvonalasabb bajnoksága” – hangoztatta Bárány Attila.
Külön probléma, hogy a nemzetközi vízilabda-szövetségben elsősorban az európaiban minden változtatást és újat megakadályoznak és mindenképpen ragaszkodnak ahhoz, hogy megmondják, mi a megoldás – hangoztatta Faragó. Az olimpiai bajnok szerint nem az a baj, hogy „hülyék, de legalább ne lennének aktívak, ami így együtt borzalmas”.
A vízilabda egy nyári sportág Faragó szerint, így három-öt hónapban kellene ezt a játékot favorizálni, amikor a sportcsatornák konzervműsorokat közve-
títenek. „A vízilabda optimális feltételek között játszva nyáron egy nagyon esztétikus sportág, mi pont ezt az esztétikát hagyjuk ki belőle, mikor egy télikabátos sportágat csinálunk belőle” – mondta Faragó.
Bárány Attila is híve az olyan kezdeményezéseknek, hogy kisebbé kellene tenni a pályát, a labdát, nagyobbá a kaput és kevesebb játékos lenne, hogy látványosabb legyen a játék. Az Eger ügyvezető elnöke szerint 25 méteres medencékben sokkal több helyen lehetne pólózni, Németországban például a medencék 80 százaléka ilyen.
Külön probléma, hogy a nemzetközi vízilabda-szövetségben elsősorban az európaiban minden változtatást és újat megakadályoznak és mindenképpen ragaszkodnak ahhoz, hogy megmondják, mi a megoldás – hangoztatta Faragó. Az olimpiai bajnok szerint nem az a baj, hogy „hülyék, de legalább ne lennének aktívak, ami így együtt borzalmas”.
A vízilabda egy nyári sportág Faragó szerint, így három-öt hónapban kellene ezt a játékot favorizálni, amikor a sportcsatornák konzervműsorokat közve-
títenek. „A vízilabda optimális feltételek között játszva nyáron egy nagyon esztétikus sportág, mi pont ezt az esztétikát hagyjuk ki belőle, mikor egy télikabátos sportágat csinálunk belőle” – mondta Faragó.
Bárány Attila is híve az olyan kezdeményezéseknek, hogy kisebbé kellene tenni a pályát, a labdát, nagyobbá a kaput és kevesebb játékos lenne, hogy látványosabb legyen a játék. Az Eger ügyvezető elnöke szerint 25 méteres medencékben sokkal több helyen lehetne pólózni, Németországban például a medencék 80 százaléka ilyen. A legjobb négy nem indul a BL-ben A Vasas visszalépésével a tavalyi Bajnokok Ligája legjobb négy együttese közül senki nem indul az idei szezonban. A győztes olasz Pro Recco mögül kihátrált a Volpi család, de az olaszoktól is csak egyedül a Brescia indul. A két horvát klub, a Primorje Rijeka és a Mladost Zagreb a Szuperliga megtorpedózása miatt marad távol. Nem lesznek ott a montenegróiak és az orosz bajnok Sturm Csehov sem.
Méhes Jenő közölte, hogy nemcsak az anyagi, hanem szakmai okok miatt sem indultak el a BL-ben. Visszalépésnek tekintik azt is, hogy már nem kötelezik a klubokat a tv-s közvetítésekre.
A Vasas helyett a Debrecen és a Szolnok is indulhatott volna, de nem vállalták. Debrecenben jövőre már lenne BL-résztvevő, idén a jóval kevesebbe kerülő Euroligában játszanak. Méhes Jenő nem érti, hogy a magyar, horvát és olasz csapatok által kezdeményezett Szuperligát, melyben részt vettek volna a legerősebb szerb és montenegrói csapatok is, miért nem támogatta az európai szövetség, a LEN. Lett volna szponzor, minden meccs izgalmas és tétremenő lett volna.
„A LEN egy engedményt tett, hogy növelte a mérkőzések számát, ennek viszont a finanszírozási oldalát nem teremtette meg” – mondta Bárány Attila. Az Eger ügyvezető elnöke szerint így akár egy végső győzelemre esélyes klubnak 20-30 millió forintba is kerülhet a sorozat az utazásoktól függően. „Ki kellene találni egy olyan financiális modellt, hogy ha valamelyik csapat eljut a döntőig, akkor legalább nullszaldóra kijöjjön” – hangoztatta Bárány, aki szerint a Szuperliga ötletét egy időre félre kell tenni.
Egyes klubok nem is az anyagi szempontok miatt maradnak távol a BL-től, hanem bojkottálják a kiírást – vélte Faragó Tamás olimpiai bajnok. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.