Közélet

A magyar nők jó helyzetét csodálja a világ - büszkélkedik a kormány

Megkezdődött az ENSZ New York-i székhelyén a Nők Helyzetét Vizsgáló Bizottság hatvanadik ülésszaka, amelyen Magyarországot Novák Katalin államtitkár képviseli. A konferencia első napján plenáris ülés és miniszteri kerekasztal-beszélgetés volt, a magyar nő-, és családpolitikai modell példáit nagy érdeklődéssel fogadták - mondta az MTI-nek az államtitkár.

Elkezdődött az ENSZ Nők Helyzetét Vizsgáló Bizottságának ülése. A két hétig tartó jubileumi ülésszakot Ban Ki Mún ENSZ-főtitkár nyitotta meg, majd - miután rendkívül sokan, köztük miniszterek, államtitkárok és civilszervezetek képviselői vesznek részt az ülésszakon - a plenáris üléssel párhuzamosan miniszteri kerekasztalvitákat rendeztek, s az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára ezeken is részt vett.

Novák Katalin a miniszteri kerekasztal-beszélgetésen arról beszélt, hogy a magyar kormány az elmúlt időszakban milyen intézkedéseket hozott a nők egyenjogúságának biztosítására. Példaként azt hozta fel, hogy tavaly az Országgyűlésben - a kulturális bizottságon belül - megalakult a női méltóságért albizottság, és az Országgyűlés határozatot fogadott el a kapcsolati erőszakról is.

Az államtitkár fontosnak tartotta tájékoztatni a konferencia résztvevőit arról a napokban megjelent Economist-tanulmányról, amely a nők számára biztosított lehetőségekről készült, s amelyben Magyarország az élen, a skandináv államok után az ötödik helyen szerepel. A tanulmány pár nappal ezelőtt, a nemzetközi nőnapra jelent meg, s a tekintélyes brit lap számba vette, hogy hol, milyen lehetőségeik vannak a nőknek; például milyen a nők aránya a felsővezetők körében, vagy hogyan támogatják a gyermekvállalásukat. Magyarország a nemek közti bérkülönbséget illetően Európában a legjobb: az első helyen áll. A nők így is sokkal kevesebbet keresnek a férfiaknál: az átlagfizetésük a 87 százaléka a férfiakénak. Különösen nagy a különbség a képzettebbek közt, ott a férfiak bérének kétharmadát kapják meg a nők. Ez az ezredfordulóhoz képest csökkenő, 2005-höz viszonyítva azonban már növekvő különbséget jelent.

Első helyen áll Magyarország az anyáknak járó szülési szabadság tekintetében is - büszkélkedett az államtitkár. A résztvevők szerinte "nagy érdeklődéssel fogadták a magyar modell példáit". Az államtitkár fontosnak tartotta azt is elmondani a konferencián, hogy a magyar politika szándéka a nőpolitika és a családpolitika összehangolása, amit a gyakorlatban is megvalósított. "Nem állítjuk szembe egymással a nőpolitikát és a családpolitikát" - fogalmazott az MTI-nek is Novák Katalin.

Az államtitkár azt is elújságolta: Sylvie Durrer, a svájci hivatal igazgatója "igen nagy megelégedéssel hallgatta a magyar kormány nő- és családvédelmi intézkedéseiről szóló beszámolót, s azt mondta: bizonyos területeken, például a gyermekétkeztetésben, vagy a bölcsődei-óvodai ellátásban Magyarország előrébb tart, mint Svájc". A családügyekkel foglalkozó indiai miniszter pedig elkérte a magyar családtámogatási rendszer programjának részleteit.

nők női munka
Kapcsolódó cikkek