BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fontos, hogy az oktatás több impulzust adjon a diákoknak

Óriási az érdeklődés az alternatív oktatás iránt Magyarországon. Nem kell színötösnek lenni, a nyitottság célravezetőbb.

Óriási az érdeklődés az alternatív oktatás iránt Magyarországon – mondta a tíz éve létrejött Engame Akadémia társalapító-ügyvezetője, Lévai Balázs a Világgazdaságnak. Hozzátette: amikor elindultak, olyan magyar diákoknak segítettek, akik külföldi egyetemi képzésre akartak jelentkezni, ám ma már ez az akadémia üzleti modelljének kisebb szeletét teszi ki. Egy organikus fejlődési folyamat során mára már a pályaorientációra, a nyelvtudásra és a készségfejlesztésre helyezik a hangsúlyt a külföldi egyetemi felvételire való felkészítés mellett. A modell nem külföldi mintán alapul, ők fejlesztették ki – mondta az alapító.

Tavaly az Opten adatai szerint

az iskola nettó árbevétele elérte a 130 millió forintot, ez csaknem duplája az egy évvel korábbinak.

Ennek a hátterében a diákok számának az emelkedése és némi tandíjemelés is áll. Egyre inkább jellemző, hogy a tanulók az iskolai képzésük mellett már az elejétől csatlakoznak az alternatív oktatóközpont ötéves programjához. Az általános iskola nyolcadik osztályától érkezhetnek, és felvételihez kötik a jelentkezést. Az egyik legfontosabb szűrő, hogy ne szülői presszió döntsön, a gyerek legyen nyitott, érdeklődő. „Abban hiszünk, hogy az oktatásban a diáké a főszerep” – tette hozzá Lévai Balázs. Kevés frontális oktatás, csapatmunka és kiscsoportos képzés jellemző az oktatási műhelyre.

Összesen háromszáz hallgatónk van, jellemzően száz új diák csatlakozik hozzánk minden szeptemberben, az új tanévben

– mondta Lévai Balázs. A diákok csaknem 40 százaléka részesül valamilyen mértékű tanulmányi és-vagy szociális ösztöndíjban az Engame Akadémián, hiszen a tandíjat, amely évi 650 ezer forintra rúg, nem mindenki tuja megfizetni. Az idei tanévben 21 millió forint ösztöndíjat osztottak ki. A cég nagyon elkötelezett a transzparens működés mellett, például mindenki ismeri a másik fizetését – árulta el Lévai Balázs.

Fotó: Engame Akadémia

A tapasztalat az, hogy a diákok nagyjából 95 százaléka most is külföldi egyetemen tanul tovább. Ennek a költségeihez képest nem feltétlenül nagy összeg és nem rossz befektetés az akadémia tandíja

– hangsúlyozta az ügyvezető. A statisztikai adataik szerint a hallgatóik száz százaléka felvételt nyer a felsőoktatásba.

Az oktatás angol nyelven zajlik, a jó angolnyelv-tudás feltétele a jelentkezésnek. Lévai Balázs nem tartja az alternatív iskolát versenyistállónak, a tanulók belső motivációjára építenek.

Diákjaink nem mind feltétlenül színötös tanulók, hanem motivált, nyitott fiatalok

– tette hozzá.

Megpróbálják a hallgatókat rávezetni arra, hogy melyik az a terület, amelyben kiteljesedhetnek. Lévai Balázs szerint a pályaorientáció mára egy életen át tartó folyamattá vált, egyre kevésbé jellemző, hogy valaki kitalálja, hogy mit szeretne tanulni az egyetemen, szerez egy diplomát, és élete végéig azon a területen dolgozik. Az oktatásnak minél több impulzust kellene adnia a diákoknak. A jövőben szeretnék hallgatóik számát tovább növelni, valamint új szolgáltatásokkal – például rövidebb kurzusokkal – más célcsoportokat is elérni.

Változatlan program

Az alternatív iskolában is van értékelés, a személyes visszajelzéstől kezdve a szöveges értékelésig sokféle lehet. A járvány miatt az alternatív oktatóközpont is átállt a digitális oktatásra, de a programstruktúra nem változott, ugyanolyan rendszeresen tudnak az online oktatáshoz csatlakozni a diákok, mint a pandémia előtt.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.