BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A világon ötven év után először Debrecenben láthatók a párizsi absztraktok

Október 3-án nyílik a MODEM új kiállítása, amely egy harmincas évekbeli világhírű művészcsoport bemutatására vállalkozott. A csoport tagjai között magyarokat is találunk.

A debreceni MODEM következő kiállításán szereplő csaknem száz műtárgy kétharmada külföldről érkezik, a többi között a párizsi Georges Pompidou Központból, a bécsi Modern Művészeti Múzeumból és a Belvedere-ből, valamint a Nantes-i Szépművészeti Múzeumból. Továbbá hat magyar kollekcióból, múzeumból lesznek láthatók alkotások, köztük a budapesti Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria is kölcsönöz.

Forrás: Bertran Prévost

Olyan világhírű művészek képei és szobrai is láthatók lesznek, mint Vaszilij Kandinszkij, Jean Hélion, Alexander Calder, Auguste Herbin, Frantisek Kupka, vagy Jean Arp. A tárlat elsőként reprezentálja itthon a világhírű magyarok, köztük Moholy-Nagy László, Réth Alfréd vagy Beöthy István és hazánkban is jól ismert avantgárd alkotók – mint Tihanyi Lajos és Martyn Ferenc – munkásságát a párizsi Abstraction-Création közegében, vagyis a magyar művészeket nemzetközi alkotókként láttatja. 

A világon elismert és neves társaság a későbbi absztrakt körök mintaadójává vált, például az Egyesült Államokban is. A társaság sok szempontból mintaadó és progresszív volt, például úgy akarták finanszírozni művészi tevékenységüket, hogy megtanultak tőzsdézni. A legfontosabb korai absztrakt művészek életében egytől egyig jelentős állomás és csúcskorszak az Abstraction-Créationhoz köthető munkásságuk, s most ebből láthatunk kulcsműveket, amelyek mindegyike kiemelkedő kulturális jelentőségű.

A műveknek egy része nemhogy Magyarországon, de a kelet-közép-európai régióban sem szerepelt még soha.

A kiállítás a korszellem bemutatása végett eredeti André Kertész-, Brassaï- és Moholy-Nagy László-fotókon keresztül reprezentálja a kort. 

A New York-i MoMA, majd a párizsi Modern Művészetek Múzeuma Abstraction-Création-kiállításai után csaknem ötven év elteltével ez lesz az első nagyszabású tárlat a témában, amely egészen új kutatási eredményeket tár fel, mivel egy magyar művészettörténész többéves külföldi, nemzetközi témában végzett, elismert kutatásán alapul. A kiállítás kurátora és a projektmenedzsere Mészáros Flóra művészettörténész, aki a témában doktorált a párizsi Sorbonne-on. Másfél évtizedes újító kutatási eredményeit és a MODEM-mel közösen végzett hároméves szervezőmunkáját összegzi ez a bemutató, amely egyben az első az új igazgató, Vizi Katalin vezetése alatt. A tárlat extra szenzációja, hogy több neves intézmény (köztük a Georges Pompidou Központ) művének restaurálását, keretezését is magára vállalta a MODEM. 

A nagyszabású nemzetközi anyagot igényes katalógus kíséri nemzetközileg elismert művészettörténészek tanulmányaival. A tárlat 2022. január 30-ig várja az érdeklődőket Debrecenben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.