Teljesen más körülmények között élnek a Hamász vezetői, mint a lakosság: ameddig a gázai lakosok szegénységben élnek, addig a terrorvezérek úsznak a többmilliárdos vagyonukban. Jonathan Schanzer, a Demokráciák Védelméért Alapítvány kutatási alelnöke azt nyilatkozta, hogy vagyonaikat azoktól az országoktól szerezték, amelyek ténylegesen állami támogatói a terrorizmusnak.

Fotó: Getty Images
A Gázai övezetet 2007 óta uraló Hamász hatalmas összegek felett rendelkezik. A terrorvezérek a dollár százmilliókat azonban nem az általuk uralt Gáza fejlesztésére, hanem Izrael elleni támadásokra és külföldi fényűző életmódjukra költik. A Hamász főnökei egykori és jelenlegi főnökei, Músza Abu Marzúk, Khalid Masal és Iszmail Haníje mind több milliárd dolláros vagyonok tulajdonosai – olvasható az Origo cikkében.
A Welt am Sonntag német lap birtokába jutott, a Hamász vagyonáról szóló dokumentumok és a terrorszervezetek pénzforgalmát vizsgáló egykori magas rangú izraeli hírszerzési tisztviselőtől származó információk szerint
a Hamász vezetői a Gázai övezeten kívül egy olyan pénzügyi birodalmat építettek ki, amelynek összértéke mintegy 600 millió font (ez nagyjából 258 milliárd forint).
A jelentés szerint a titkos terrorportfólió 30-40, főként az építőiparban és az ingatlanszektorban működő vállalatot foglal magában. Ezek a Hamász által ellenőrzött vállalatok Törökországban, Katarban, Algériában, az Egyesült Arab Emírségekben és Szudánban találhatók. Miközben a saját népük az elzárt területen szenved a Hamász Izrael elleni támadásának következményeitől, addig a Hamász-főnökök külföldi luxusszállodákban laknak, és a világ minden táján rendelkeznek bankszámlákkal.
A Hamász mintegy két évtizeddel ezelőtt kezdte el az adományozói pénzeket külföldi vállalatokba rakni, ahelyett, hogy a gázai polgári infrastruktúrába fektetné. A jelentés szerint a Hamász-főnökök kezdetben Szaúd-Arábiában kezdték építeni titkos vállalati portfóliójukat. Amikor azonban az Öböl menti monarchia keményen fellépett a Hamász üzleti ügyei ellen, pénzügyi irodájukat Törökországba helyezték át.

Fotó: AFP
A Die Welt volt az első újság, amely két évvel ezelőtt felfedte a Hamász titkos vállalatbirodalmának egyes részeit. Ennek eredményeképpen az amerikai pénzügyminisztérium szankciókkal sújtotta az akkor feltárt szereplőket és cégeket. Az amerikai tisztviselők szerint a Trend GYO a Hamász pénzeszközeinek elrejtésére és tisztára mosására szolgált.
A világ legjelentősebb pénzügyi hatósága által elrendelt szankciók ellenére úgy tűnik, hogy a Hamász-vállalat akadálytalanul folytathatja üzleti tevékenységét Törökországban. A Hamász által vezetett vállalat például 57,8 millió török líra (mintegy kétmillió euró) nettó nyereségről számolt be 2022-ben.
Az Egyesült Államok számos Hamász-tisztviselőt és pénzügyi műveletet szankcionált az október 7-i mészárlás után, beleértve a gázai készpénzátutalási műveleteket, valamint a katari és törökországi műveleteket. Az amerikai kormány közel ezer olyan személyt és szervezetet vett célba, akiket terrorizmussal és a terrorizmus finanszírozásával vádolnak az iráni rezsim és annak meghatalmazottjai közül.
A Hamász politikai vezetésén kívüli legfontosabb személy Jahja Szinvar, a katonai erők főparancsnoka, aki nagy valószínűséggel oroszlánrészt vállalt az október 7-ei támadás kitervelésében és végrehajtásában. A Gázai övezet de facto vezetője a támadások kezdete óta nem adott magáról semmilyen életjelet, halálát viszont sem Izrael, sem a Hamász nem erősítette meg, bár valószínűsíthető, hogy a menekülő Hamász katonák között van.