BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kormányinfó: gazdasági akciótervet fogadott el a kormány – így nőnek majd a hazai jövedelmek

Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő kormányinfót tart Mit, miért tesz a kormány? címmel.

„Az új gazdaságpolitika pilléreiről a kormány nemzeti konzultációt indít” – jelentette be Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a szerdai kormányinfón.

GULYÁS Gergely
Fotó: Bruzák Noémi / MTI

A politikus hozzátette: erre azért van szükség, hogy a magyar választóknak legyen lehetőségük két választás között is elmondani a véleményüket a gazdasági kérdésekről. Gulyás úgy fogalmazott, hogy a világ és a gazdaság a járvány, illetve a  háború óta gyökeresen megváltozott, ezért új eszközökre van szükség.  

A miniszter megismételte, hogy munkaalapú gazdaságra van szükség, azonban az európai gazdaságok nem teremtenek ehhez megfelelő környezetet: 

a német és az osztrák gazdaság nem teljesít jól. 

„A növekedés alapfeltétele az, hogy törekedjünk gazdasági semlegességre, ne csatlakozzunk háborúkhoz” – fogalmazott. A miniszter hozzátette, hogy

a gazdaságot érintő programok akciótervvé állnak össze, amelyek a kis- és középvállalkozásokat (kkv) hivatott segíteni.

Gulyás Gergely felsorolása szerint  

  • a jövedelmek vásárlóerejének növelésével (hároméves bérmegállapodás, munkáshitelprogram, gyermekek után járó adókedvezmény jövőre 50 százalékkal nő, további 50 százalékkal 2026. január 1-jével) 
  • a lakhatás javításával (szigorodik az airbnb, lakásbérleti díjak és szerződési feltételeket javítják, kollégiumi, vidéki otthonfelújítási és banki programot is indítanak, az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon átmenetileg lakáscélokra is felhasználható lesz) 
  • és a Demján Sándor programmal (vállalkozások méretének megduplázása: tőkefinanszírozási program, digitalizációs átállás kormányzati segítése, kamatcsökkentés a hiteleknél, Eximbankon keresztül „kifektetési” akciót indítanak) segítenék a magyar kkv-t.

Újságíró kérdésre elmondta, hogy 

várhatóan 11 kérdés lesz a gazdaságot érintő nemzeti konzultációban, ezeket még a héten bejelentik, november első felében érkeznek majd a kérdőívek. 

A konzultációt érintő költségekről elmondta, hogy azt majd a kampány végén tudják majd közzétenni.

Egy másik kérdésre reagálva azt mondta, hogy mind gyorsforgalmi, mind gyorsvasutat akarnak építeni a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre. 

A miniszterelnökséget vezető miniszter azt is elmondta, hogy 

 Orbán Viktor miniszterelnök október 23-án Budapesten, a Millenárison tart beszédet délelőtt 11 órakor

Vitályos Eszter egy kérdésre reagálva úgy fogalmazott: felháborító, hogy felmerült a csobánkai dolomitbánya újranyitása. A kormányszóvivő hozzátette, hogy meg kell akadályozni a bánya újranyitását. 

Gulyás Gergely szerint a magyar nyugdíjrendszer egy évtizedig is stabil maradhat,. Hozzátette, hogy a nemzetközi minősítő intézetek megfogalmaznak ajánlásokat, így a 13. havi nyugdíj eltörlését szeretnék. 

A nyugdíjak reálértéke továbbra is megmarad vagy nő, és a nyugdíjprémium sem szűnik meg

– mondta.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.