Január 16-tól szinte mindenkit érintő változás lép életbe a közigazgatásban: az Ügyfélkapu megszűnik, és helyette az Ügyfélkapu Plusz vagy a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást kell használni. Nem kell agódni azonban, mivel az új felületek működése egyszerű, a legkritikusabb ügyekben pedig a könyvelő is segítséget tud nyújtani – írta a BAMA.
Január közepétől a kisvállalkozóknak is rendelkezniük kell Ügyfélkapu Plusz regisztrációval, okostelefonnal vagy tablettel, és egy hitelesítő alkalmazással: ez azonban komoly problémát jelenthet, főleg az idős kisvállalkozóknak, akik közül többeknek nincs okostelefonjuk, és nehezen birkóznak meg az új technológia követelményeivel.
Az új felületek használata azonban nem annyira bonyolult, mint gondolnánk, és a könyvelőnk segítségével szinte semmi dolgunk nem lesz az új rendszerben.
Egy biztos: 2025. január 16-tól az Ügyfélkapu helyébe az Ügyfélkapu Plusz lép, valamit a Digitális Állampolgárság Programot (DÁP) is lehet majd használni. Az Ügyfélkapu+ bejelentkezésnél szükség lesz a kétfaktoros azonosításra, tehát a felhasználónév és a jelszó megadása mellett szükség lesz az egyszeri authenticator biztonsági kód megadására is, amihez sokak szerint okostelefon is kell.
A BAMA megkeresésére azonban egy pécsi könyvelő elmagyarázta, hogy a cégek és az egyéni vállalkozások számára, amelyek elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek, az új rendszer életbe lépése után sem kell nagy változásokat végrehajtaniuk, és nem kell emiatt befektetni a legújabb okostelefonba.
Ha, tegyük fel, egy idős hölgynek van egyéni vállalkozása, neki a bevallásait elektronikusan kell beadnia. Ez eddig is így volt. De a könyvelőt meg lehet bízni, hogy lépjen be az ügyfél Ügyfélkapujával, és járjon el az ügyében a NAV-nál önkormányzati ügyekben
– ismertette a könyvelő. Ha ugyanis egyszer megcsinálja az Ügyfélkapu Plusz regisztrációt, majd meghatalmazza a könyvelőt, hogy a továbbiakban is tudjon neki ügyet intézni, neki ezzel már nem kell foglalkoznia.
A jövőben az elektronikus kapcsolattartás miatt a cégeknek, vállalkozóknak kötelező lesz az Ügyfélkapu Plusz használata. A belépést ugyanis számítógépen is el lehet végezni, nem kell hozzá feltétlenül okostelefon.
„Az átállás problémás, de nincs bezárulva a kör, csak meg van nehezítve az ügymenet. Ám az nyilvánvaló, hogy az idősebb ügyfeleknek az elején nehézsége lesz” – fogalmazott. A könyvelő arra is felhívta a figyelmet, hogy az Ügyfélkapu, valamint január 16-tól az Ügyfélkapu Plusz fiók nem csak a vállalkozók számára fontos.
Ha például valaki meg szeretné nézni az orvosi leleteit, vagy vérvételi eredményeit az EESZT-ben, ahhoz is kell az Ügyfélkapu Plusz. Ezen keresztül lehet elérni az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazást, és az eSZJA-t is, ami az adóbevallási időszakban fontos.
A DÁP applikáció segítségével Magyarország területén többé nem kell aggódnunk amiatt, hogy nálunk van-e a személyi igazolványunk, jogosítványunk vagy más hivatalos dokumentumunk. A digitális azonosítás lehetőségével rendőri ellenőrzés során egyetlen gombnyomással igazolhatjuk magunkat a telefonnal. Ez hatalmas előny azoknak, akik gyakran vannak úton, és nincs idejük vagy lehetőségük folyamatosan papírokat cipelni magukkal.
Az applikáció nemcsak az azonosítást könnyíti meg itthon, hanem az Ügyfélkapu Pluszhoz hasonlóan számos ügyintézési funkciót is kínál, amelyeket akár külföldön is használhatunk. Utazás közben is
Ezzel nemcsak időt spórolunk, hanem jelentősen csökken az adminisztrációval járó stressz is, hiszen mindent egyszerűen és gyorsan elérhetünk, akár reptéri váróban vagy éppen vonaton utazva.
Érdemes digitális állampolgárrá válni – forradalmi változtatások jönnek
Új szintre lép a Digitális Állampolgárság Program, hiszen a digitális állampolgársággal az igazolvány, az ügyintézés és az aláírás is elérhetővé válik okostelefonon. A későbbiekben az állami szolgáltatásokkal és a közműszolgáltatások fizetéséhez kapcsolódó biztonságos megoldásokkal és piaci szolgáltatásokkal is kibővül a rendszer.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.