A skandináv ország légvédelmi eszközöket, katonákat és ötödik generációs F–35-ös harci repülőgépeket küld Lengyelországba az ukrajnai határhoz közeli Rzeszów repülőterének védelmére – közölte Björn Arild Gram norvég védelmi miniszter.
A helyzet Ukrajnában nagyon válságos, és az anyagszállítás nagy részben Lengyelországon keresztül zajlik – indokolta Gram.
A norvég védelmi tárca adatai szerint a skandináv ország az elkövetkezendő napokban
egy nagyjából százfős katonai kontingenst, több harci repülőt és NASAMS típusú légvédelmi rendszert készül küldeni a NATO-partnerországba.
A tájékoztatás szerint a húsvétig tartó missziót az észak-atlanti szövetség integrált lég- és rakétavédelmének keretében szervezik, és Rzeszów repülőterének védelméhez hivatott hozzájárulni.
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter az X-en reagált a norvég közlésre. „Decembertől tovább erősödik határaink védelme. Négy norvég F–35-ös és légvédelmi rendszereik fogják védeni légterünket és a NATO keleti szárnyát. Sok köszönet norvég szövetségeseinknek!” – írta.
Az ukrán határtól mintegy 100 kilométerre található Rzeszów repülőtere kulcsfontosságú logisztikai csomópont a kijevi vezetésnek szánt nyugati fegyverszállítmányok szempontjából.
A bázison amerikai katonák is állomásoznak, a létesítményt pedig amerikai Patriot légvédelmi rendszerek védik. Németország november végén felajánlotta, hogy a jövő év elejétől szintén Patriot típusú légvédelmi ütegeket telepít Lengyelország területére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.