BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Terrorszervezetekből hadsereg – átalakul a HTS Szíriában

Egy közös katonai intézménybe szervezik a fegyveres milíciákat.

A Szíriában hatalomra került koalíciót vezető Hajat Tahrír as-Sám (HTS) radikális felkelőcsoport katonai vezetője az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva kedden közölte, hogy a következő szakasz a fegyveres csoportok feloszlatása lesz, kezdve a sajátjával, hogy egy közös katonai intézmény részei legyenek.

Szíria
A HTS-t terroszervezetként tartja nyilván a Nyugat / Fotó: AFP

A katonai egységeket minden államban a katonai intézménybe kell integrálni

– mondta Murhaf Abu Kaszra, mozgalmi nevén Abu Haszan al-Hamoui a Latakiában adott interjúban. Hozzátette, hogy a HTS kezdeményezi elsőként a feloszlatást „az ország általános érdekében”.

A radikális iszlamista HTS vezette szövetség december 8-án került hatalomra egy villámoffenzíva eredményeképpen, amelynek során az ellenőrzése alá vonta Damaszkuszt és az ország nagy részét.

A katonai vezető kijelentette, hogy az új hatalom az ország északi részén található, félautonóm közigazgatás által irányított kurd területekre is ki kívánja terjeszteni a fennhatóságát.

„A kurd nép a szíriai nép része. Szíriát nem osztjuk fel, és nem lesznek szövetségi részek” – szögezte le Murhaf Abu Kaszra.

Hozzátette, hogy a jelenleg a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) által ellenőrzött régiókat is integrálják az ország új közigazgatásába. Az SDF ernyőszervezet, amelynek a fő erejét, a kurd Népvédelmi Erőket az Egyesült Államok támogatja.

A HTS katonai vezetője egyben kérte az izraeli légicsapások és betörések leállítását, amelyek intenzívebbé váltak Bassár el-Aszad bukásával. 

A HTS katonai vezetője egyszersmind felszólította a Nyugatot, hogy törölje a HTS-t és vezetőjét, Abu Mohammad al-Dzsolánit – valódi nevén Ahmad es-Saret – a terrorszervezetek listájáról.

Több küldöttség járt egymás után Damaszkuszban, hogy találkozzon az új szíriai vezetéssel, amely igyekszik meggyőzni tárgyalópartnereit, hogy képesek pacifikálni a polgárháború tizenhárom éve alatt megosztottá vált és lerombolt Szíriát. Legutóbb német diplomaták utaztak Szíriába Tobias Tunkellel, Berlin közel-keleti megbízottjával az élükön, hogy az új átmeneti kormánnyal tárgyaljanak. A német küldöttség találkozott a Bassár el-Aszad elnököt a múlt héten megdöntő HTS képviselőivel. A német külügyminisztérium berlini közleménye szerint a tárgyaláson a politikai átmenet folyamatáról és a békés szíriai fejlődés érdekében a kisebbségek és a nők jogainak védelméről volt szó.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.