BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Érkezik a 13. havi nyugdíj, de hogy törölte azt el a Bajnai-kormány?

A Bajnai Gordon vezette balliberális kormány megszorításai az időseket sem kímélték. Miután az ország a csőd szélére került, eltörölték a 13. havi nyugdíjat.

Szerdán érkezik a számlákra a 13. havi nyugdíj, ami összesen 535 milliárd forintba kerül a költségvetésnek. A juttatást a kormány 2021-től kezdte el fokozatosan visszaépíteni, de 2022-ben végül úgy döntöttek, hogy a tervezett kétheti juttatás helyett a teljes havi összeget kapják a nyugdíjasok.

Pensioner nyugdíjas, nyugdíj, 13. havi nyugdíj
Brüsszel ma sem nézi jó szemmel a 13. havi nyugdíjat / Fotó: dpa Picture-Alliance via AFP

A Magyar Nemzet összeállítása felidézte, hogy 2009-ben hogyan szüntette meg a 13. havi nyugdíjat a Bajnai-kormány. Mint ismert, Bajnai Gordon előbb a Gyurcsány Ferenc vezette kormányban vállalt többféle szerepet, majd annak bukása után vette át a kormányfői tisztséget, miután az országot csak a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Bizottság hármasa mentette meg a csődtől.

A költségvetés problémáit pedig súlyos megszorításokkal igyekezett kezelni a kormány, mely nem kímélte az idősebb korosztályt sem. Bajnai Gordon programjában több más lépés mellett ezek szerepeltek:

  • a 2009. évi nyugdíjkorrekció átütemezése 2010. január 1-jére, 
  • a 2010. évi csökkentett nyugdíjkorrekció elhagyása, 
  • a 2009. évi 13. havi nyugdíj második részének a visszavonása, 
  • míg 2010-től a 13. havi juttatás megszüntetése.

Az akkoriban ellenzéki szerepe betöltő Fidesz elfogadhatatlannak tartotta a 13. havi nyugdíj és a közszféra 13. havi bérének megszüntetését, ahogy a családi pótlék, a gyed és a gyes mértékének csökkentését is, sőt a nem választások útján hatalomra került Bajnai-kormányt illegitimnek is tartotta.

Így törölték el a 13. havi nyugdíjat

Az Országgyűlés végül 2009. május 11-én az MSZP és az SZDSZ képviselőinek támogatásával megszavazta a nyugdíjasokat hátrányosan érintő javaslatokat. Az akkori számítások azt mutatták, hogy a nyugdíjakat érintő megszorításokkal 2009-ben száz, míg 2010-ben több mint 280 milliárd forintot vettel el az idősektől. 

Az összeg legnagyobb tétele a 13. havi nyugdíj megszüntetése volt, amely 2009–2010-ben összességében 160 milliárd forintos juttatást jelentett volna.

Amikor 2022-ben visszaállították a teljes 13. havi nyugdíjat, Orbán Viktor miniszterelnök elmondta, hogy ezzel a lépéssel eltörlik a Gyurcsány–Bajnai-korszak szomorú örökségét. Az általa vezetett kormány 2010-ben arra tett ígéretet, hogy megőrzik a nyugdíjak értékét. Ez ennél jobban is sikerült, hiszen mára a nyugdíjak reálértéke 20 százalékkal nőtt is, nominálisan pedig több mint a duplájára emelkedett a juttatás. Az idei költségvetés nyugellátásokra és nyugdíjszerű ellátásokra összesen 7200 milliárd forintot fordít (ebből nyugellátásra 6545,7 milliárd forintot).

Most is támadás alatt a 13. havi nyugdíj

Orbán Viktor a közelmúltban a Kossuth rádióban arról beszélt, hogy Brüsszel el akarja venni 13. havi nyugdíjat, és az ellenzéki pártok mögött álló közgazdászok is rendszeresen támadják a juttatást. A kormányfő  szerint azonban meg kell védeni a 13. havi nyugdíjat. Mint monda, a 13. havi nyugdíj lelki, pszichológiai, politikai, és csak ezeket követően gazdasági kérdés.

Magyar Péterék programíró csoportjában eközben arról beszélnek, hogy a 13. havi nyugdíjat el kellene törölni, sőt a nyugdíjat sem kellene kiutalni, de legalábbis meg kellene adóztatni ezt az ellátási formát. A Tisza Párt körül csoportosuló holdudvar gondolati világától az idősek halálának kívánása sem áll távol, akárcsak más ellenzéki vezetők ők is úgy látják, hogy a nyugdíjasok tömeges elhalálozásával a kormánypárt szavazóinak száma jelentősen csökkenne.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.