Olyan heves érzelmeket váltott ki az olasz törvényhozásban az Európai Tanács csütörtöki ülésével kapcsolatos miniszterelnöki felszólalás, hogy az ülést kétszer is fel kellett függeszteni. Az uniós vezetők ezúttal azért találkoznak Brüsszelben, hogy megbeszélést folytassanak a versenyképességről, a közös védelem területén teendő következő lépésekről, az ukrajnai háborúval kapcsolatos legfrissebb fejleményekről, valamint hogy áttekintsék, milyen intézkedéseket kell tenni a tanács március 6-i rendkívüli ülés után. Arra, hogy Giorgia Meloni milyen álláspontot képviseljen az uniós csúcson, a honatyák adnak neki felhatalmazást.
A szerdai parlamenti ülésen Giorgia Meloni beszédet tartott. Méltatta Donald Trump amerikai elnöknek az ukrajnai háború lezárására tett békemisszióját. „Támogatjuk Trump elnök erőfeszítéseit. Az én nézőpontom szerint ő egy erős vezető, aki minden bizonnyal megteremti a feltételeket az igazságos és tartós béke biztosításához. Úgy gondolom, hogy ezzel a kormányzattal nem láthatjuk a nyugati gyengeség olyan jeleneteit, mint például Afganisztánban.” Hozzátette ugyanakkor, hogy Ukrajnának elengedhetetlen a biztonsági garanciák nyújtása. Meloni azonban kijelentette hogy „Olaszország egyetlen eurót sem szándékozik eltéríteni a kohéziós alapoktól a védelem ügyében”.
A beszéd után vita következett a parlamentben. Az olasz miniszterelnök ekkor fordult az ellenzékhez. „Őszintén szólva, nem teljesen világos számomra a ti Európa-képetek, mert a szombati tüntetésen, a Piazza del Popolón, illetve ebben az ülésteremben is rengetegen hivatkoztak a Ventotenei kiáltványra. Remélem, hogy soha nem olvasták, mert az alternatíva rémisztő lenne” – kezdte válaszát Meloni, aki „örömmel” idézett szó szerint néhány részletet az Altiero Spinelli és Ernesto Rossi által 1941-ben írt szövegből, például
A Ventotenei kiáltvány egyike azoknak a dokumentumoknak, amelyek elsőként fogalmazták meg az egyesült Európa eszményét, és szorgalmazták egy európai alkotmány létrehozását. Egyik szerzője Altiero Spinelli, aki más politikai foglyokkal együtt dolgozta ki a kiáltványt az olasz fasiszta rezsim rabjaként, Ventotene szigetén. |
Meloni hozzátette:
Nem tudom, hogy ez a ti Európátok-e, de biztosan nem az enyém.
„Én egy olyan párt elnöke vagyok, amely még ellenzékben is a védelmi kiadások növelését tűzte ki célul a programjában. Az igazságot akkor is ki kell mondani, ha népszerűtlen lehet” – jelentette ki Meloni az ilsole24ore.com tudósítása szerint.
„Ahogy tegnap világosan elmondtam a szenátusban, a védelem a szabadság előfeltétele: ha másoktól kéred a biztonságodat, nem fogják ingyen megtenni – akár helyetted is dönthetnek. Én olyan nemzetet akarok, amely képes saját maga dönteni, és ehhez képesnek kell lennie megvédeni magát, valamint teljesíteni a vállalásait.”
A megjegyzéseket az ellenzéki képviselők hangos bekiabálásai követték, „szégyennek” nevezték, majd a felzúdulás szócsatába torkollott. A levezető elnöknek így kétszer is fel kellett függesztenie az ülést.
A törvényhozás végül újból összeült és – 109 igennel, 69 nem ellenében – elfogadta az elé beterjesztett felhatalmazást az Európai Tanács március 20–21-i ülésére.
A többségi határozat 12 témában vállal kötelezettséget, ám nem tesz említést az Európai Bizottság által elindított újrafegyverkezési tervről, amelyben kohéziós forrásokat is felhasználnának. Megismétli Ukrajna támogatását „ameddig szükséges, a béketárgyalások gyors lezárásának reménye nélkül”, a kormány elkötelezettségét „az európai nemzetállamok hadműveleti képességeit erősítő védelmi politika mellett” – írta a Rai News.it.
António Costa, az Európai Tanács elnöke szerint „a legjobb biztonsági garancia, amit nyújthatunk, Ukrajna önvédelmének megerősítése, valamint a védelem hiteles és szilárd Európájának megteremtése”.
Az Európai Tanácsa a honlapján arról ír, hogy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.