Az Európai Bizottság védelmi csomagra vonatkozó javaslata alapján a tagállamok dönthetnek arról, hogy az uniós kohéziós forrásokat a védelmi kiadások növelésére fordítják – közölte az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben kedden. Ursula von der Leyen az európai védelmi csomag tartalmának ismertetésekor hangsúlyozta: Európának nagyobb felelősséget kellene vállalnia saját biztonságáért. „Az újrafegyverkezés korszakát éljük” – fogalmazott az uniós bizottság elnöke, aki kijelentette: Európa kész jelentős mértékben növelni védelmi kiadásait, egyrészt a rövid távú reagálás keretében Ukrajna támogatására, másrészt azért, hogy hosszú távon nagyobb felelősséget vállaljon saját biztonságáért.
Ha a helyzet úgy diktálja, Európának készen kell állnia a határozott fellépések megtételére, a gyorsan és a szükséges ambícióval való cselekvésre – hangoztatta Von der Leyen. A javaslat részleteit ismertetve közölte: a csomag a rendelkezésre álló összes pénzügyi eszköz felhasználását célozza annak érdekében, hogy segítse a tagállamokat a védelmi képességekre fordított kiadások gyors és jelentős növelésében.
A terv, amely arra összpontosít, hogy miként lehet újra felfegyverezni Európát, egy 150 milliárd eurós hitelt tartalmaz a tagállamok számára védelmi befektetéseik támogatására.
Ez segíteni fogja az összevont megrendelések leadását és a közös vásárlást – hívta fel a figyelmet Von der Leyen, majd közölte: a közös beszerzés csökkenti a széttagoltságot, növeli az átjárhatóságot, és erősíti az európai védelmi ipari bázist. Ez – mint kiemelte – Ukrajna hasznára is válhat.
A vásárolni szükséges katonai eszközök között az uniós bizottság elnöke egyebek mellett a lég- és rakétavédelmi eszközöket, tüzérségi rendszereket, a rakétákkal felszerelt drónokat és drónelhárító rendszereket, valamint a kibernetikai és katonai mobilitás segítését szolgáló eszközöket sorolta fel. Szavai szerint ezzel a tagállamok nagymértékben növelhetik az Ukrajnának nyújtott támogatásukat is.
Közölte továbbá, hogy az európai fegyverkezési terv a magántőke mozgósítását is célozza, valamint lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a túlzottdeficit-eljárás megindítása nélkül növeljék védelmi kiadásaikat.
Ha a tagállamok átlagosan a GDP-jük 1,5 százalékával növelnék védelmi kiadásaikat, az közel 650 milliárd eurós fiskális mozgásteret teremthet négy év alatt
– hangoztatta. A felfegyverzett Európa közel 800 milliárd eurónyi védelmi kiadást tud mozgósítani biztonsága és ellenálló képessége szavatolására, miközben továbbra is szorosan együttműködik a NATO-val – tette hozzá nyilatkozatában az Európai Bizottság elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.