BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar katonák is részt vesznek a NATO legnagyobb hadgyakorlatán

Hollandiában tart nagyszabású légvédelmi gyakorlatot a transzatlanti szövetség. A NATO-gyakorlaton a két új tagállam is részt vesz, és mintegy százfős magyar küldöttség is bekapcsolódott a műveletekbe.

A jelenlegi biztonsági kihívások közepette kiemelten fontos, hogy Magyarország képes legyen integráltan és hatékonyan ellenőrizni és védelmezni légterét. A NATO-képességek fejlesztése és a tagállamok közötti együttműködés erősítése elengedhetetlen a közös védelem szavatolásához – jelentette ki a Honvéd Vezérkar főnöke a hollandiai Vredepeel közelében található támaszponton, ahol a napokban személyesen tájékozódott az észak-atlanti szövetség legnagyobb légvédelmi gyakorlatáról és az azon részt vevő magyar kontingens feladatairól.

honvédség
NATO-hadgyakorlat
NATO-hadgyakorlaton vesznek részt s magyar katonák / Fotó: Szalay-Bobrovniczky Kristóf / Facebook

A Honvédelmi Minisztérium közleménye kiemelte, hogy Joint Project Optic Windmill 2025 néven március 16. és 26. között zajlik a NATO integrált lég- és rakétavédelmi gyakorlata, amelyen 15 tagállam vesz részt, köztük a legújabb NATO-tag, Finnország és Svédország is. Újdonság, hogy a német légierő most először vonta be a gyakorlatba az IRIS-T SLM közepes hatótávolságú légvédelmi fegyverrendszert, amely kiemelkedő hatékonyságú eszköznek számít.

A hollandiai helyszínen nehézfegyverzetű rendszerek nem láthatóak, és nincsenek manővereket végző repülőgépek, ám a katonák magas szintű koncentrációval dolgoznak azon, hogy szükség esetén képesek legyenek megvédeni Európa légterét. A kiképzés összetett virtuális szimulációval zajlik, amely parancsnoki és vezetési szempontból alig különbözik a valóságtól. Például egy repülőgép-szimulátorral lehetőség nyílik arra, hogy pilóták légitámadásokat hajtsanak végre a légvédelmi erők ellen.

Magyar katonák a NATO legnagyobb gyakorlatán

Magyarországot egy körülbelül százfős állomány képviseli a hadgyakorlaton. A küldöttség nagy részét a Magyar Honvédség 205. Dánielfy Tibor Légvédelmi Rakétaezred katonái alkotják, ők egy telepíthető SAMOC vezetési rendszerrel és két NASAMS légvédelmi rakéta tűzalegységgel vesznek részt a műveletekben. Ezen kívül az MH Légi Műveleti Vezetési és Irányítási Központ is delegált a gyakorlat irányítását végző Összhaderőnemi Erők Légierő Komponensébe katonákat.

Miután megtekintette a telepített eszközöket, a Légvédelmi Rakéta Műveleti Központ a és NASAMS kezelőállomány szimulációval támogatott tűzirányító tevékenységét a magyar állománnyal találkozva Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke méltatta a katonák professzionalizmusát és felkészültségét, amelyről nemcsak külföldön és a nemzetközi gyakorlatokon, hanem a mindennapok során, hazai környezetben, saját alakulatuknál is tanúbizonyságot tesznek. Böröndi úgy fogalmazott, hogy ők az úttörők a haderőfejlesztési program keretében beszerzett új eszközökön, amelyek rendszerbe állítása és megfelelő üzemeltetése komoly felelősség.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.