BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Trump-adminisztráció nekiment Thaiföldnek is

Thaiföldi tisztségviselőkre vetettek ki vízumkorlátozásokat. Az ok: részt vettek ujgurok kitoloncolásában.

Vízumkorlátozásokat vetett ki az amerikai külügyminisztérium több olyan thaiföldi kormánytisztviselőre, akinek szerepe volt abban, hogy február végén visszatoloncoltak Thaiföldről Kínába negyven ujgur nemzetiségű kínai állampolgárt – jelentette be Marco Rubio amerikai külügyminiszter.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter (Fotó: AFP) ujgurok
Marco Rubio külügyminiszter jelentette be a vízumkorlátozásokat az ujgurok kitoloncolása miatt

Az Egyesült Államok „elkötelezetten szembeszáll Kína arra irányuló erőfeszítéseivel, hogy nyomást gyakoroljon más országokra az ujgurok és más csoportok Kínába történő erőszakos visszakényszerítése érdekében” – tudatta közleményében Marco Rubio, de nem nevezte meg az érintett tisztségviselőket. 

A vízumkorlátozások vonatkoznak a családtagjaikra is.

„Tekintettel arra, hogy Kína hosszú ideje népirtást és emberiesség elleni bűncselekményeket követ el az ujgurokkal szemben, felszólítjuk a világ országait, hogy ne kényszerítsenek ujgurokat vagy más etnikai csoporthoz tartozókat arra, hogy visszatérjenek Kínába” – közölte a külügyminiszter.

A thaiföldi külügyminisztérium a washingtoni intézkedésre reagálva azt közölte szombaton: biztosítékokat kaptak Kínától arra, hogy „az ujgurok biztonságban vannak”, valamint jelezték, hogy „figyelemmel kísérik, jól vannak-e a szóban forgó kitoloncolt csoport tagjai”.

Elítélte az ujgurok kitoloncolását az Európai Parlament is

A héten az Európai Parlament is elítélte Thaiföldet az ujgurok kitoloncolása miatt, és azt szorgalmazta, hogy az Európai Unió a szabadkereskedelmi megállapodásról folytatott tárgyalásokon gyakoroljon nyomás Bangkokra, hogy ne történjen hasonló a jövőben.

Migránsok fogdája Bangkokban / Fotó: AFP

A thaiföldi hatóságok február 27-én toloncoltak vissza Kínába 40 ujgur nemzetiségű kínai állampolgárt egy Bangkok és Peking közötti megállapodás alapján. A thaiföldi rendőrfőkapitány „bevett eljárásnak” nevezte a kitoloncolást, kiemelve, hogy az érintettek még 2014-ben, mintegy háromszáz más, Közép-Ázsiából érkező emberrel együtt, illegálisan léptek Thaiföld területére.

A kínai közbiztonsági minisztérium közleménye szerint a nemzetközi szervezett bűnözés elleni kínai–thaiföldi közös akcióban történtek a kitoloncolások. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) mindazonáltal már január végén felszólította Thaiföldet: 

azonnal állítsa le az ujgurok kitoloncolását Kínába, emlékeztetve Pekingnek az ujgur kisebbséggel szembeni bánásmódjára.

Kína tagadja a vádakat

Ruvendrini Menikdivela, a szervezet védelemért felelős főbiztoshelyettese leszögezte: az ujgurok kitoloncolása sérti azt az elvet, amely tiltja külföldiek visszafordítását vagy kiutasítását olyan államba, ahol fennáll a veszélye annak, hogy kínzásnak vagy más, embertelen, megalázó bánásmódnak lennének kitéve.

Kína kormányát több ország és nemzetközi szervezet azzal vádolja, hogy több mint egymillió ujgurt vagy más muszlim kisebbséghez tartozót tart fogva átnevelőtáborokban Hszincsiangban. Peking határozottan tagadja ezeket a vádakat, és azt állítja, hogy politikája hozzájárult az iszlám szélsőségesség felszámolásához az északnyugat-kínai területen, valamint elősegítette a gazdasági fejlődést.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.