A szlovák kormány rendkívüli helyzetet hirdetett ki az ország több járásában a barna medvék fokozott előfordulása miatt. Az intézkedés szerdán 14.00-tól léptt hatályba, és célja az emberek életének és egészségének védelme. A kabinet a döntést a mai ülésén hozta meg – írja az Újszó.
A ülésen jóváhagyták a barnamedve-populáció rendkívüli beavatkozással történő szabályozását is, amelynek keretében 350 példányt kívánnak kilőni. Az intézkedés az Állami Természetvédelmi Hivatal (ŠOP) jelentésén alapul.
A rendkívüli helyzet a Stubnyafürdői, a Turócszentmártoni, a Zsolnai, a Nagybiccsei, a Kiszucaújhelyi, a Csacai, a Námesztói, a Turdossini, az Alsókubini, a Rózsahegyi, a Liptószentmiklósi, a Poprádi, a Késmárki, az Ólublói, a Kisszebeni, a Lőcsei, az Eperjesi, a Bártfai, a Felsővízközi, a Sztrokpói, a Varannói, a Homonnai, a Mezőlaborcai, a Szinnai, az Iglói, a Rozsnyói, a Gölnicbányai, a Kassai és Kassa-vidéki, a Breznóbányai, a Nagyrőcei, a Rimaszombati, a Poltári, a Losonci, a Gyetvai, a Nagykürtösi, a Korponai, a Zólyomi, a Besztercebányai, a Garamszentkereszti, a Selmecbányai, a Zsarnócai, a Nagytapolcsányi, az Aranyosmaróti, a Lévai, a Vágbesztercei, a Puhói, az Illavai, a Privigyei, a Simonyi, a Báni és a Trencséni járásokat érinti.
Látható tehát, hogy nemcsak Észak-Szlovákiáról, illetve a Tátra-vidékéről van szó, hanem
Magyarországhoz közel eső, déli (pl. Losonci) járásokban is
elszaporodtak a medvék.
Míg a környezetvédelmi minisztérium hangsúlyozta, hogy az intézkedés célja a lakosság védelme, az ellenzék ezzel nem ért egyet. A Progresszív Szlovákia azon véleményének adott hangot, hogy a
medve-kérdés nem golyókérdés,
azaz nem a populáció ritkítása jelenti a megoldást. Az ellenzék szerint a kilövési kvóták öncélúak, a PS szerint a környezetvédelmi tárca nem kommunikálja átláthatóan az állampolgárok felé a biztonságos erdei közlekedés alapelveit. A legutóbbi halálos incidens kapcsán a kormánykoalíció hatástalan intézkedéseit hibáztatta Tamara Stohlová a PS szakpolitikusa. Mint mondta, a kilövési kvóta már tavaly sem volt alacsony, és – mint ahogy a legutóbbi, gyetvai eset is bebizonyítja – , nem szűntek meg a támadások.
Nem kellett sokat várni, a
medvék tavaszi ébredése meghozta az első halálos támadást is. Persze sok helyi éppen arról beszél, hogy gyakorlatilag eltűnt a medvék téli alvása, a még a Tátrában is szokatlanul enyhe tél miatt.
Tény, hogy nem kellett sokáig várni az első halálos támadásra: egy 59 éves, szokásos sétájára induló férfit ölt meg egy medve Gyetva környékén.
Tomáš Taraba környezetvédelmi miniszter szerint a medvék kritikusan elszaporodtak a hegyekben. Míg a korábbi kormány csak évente 2-3 kilövést engedélyezett, tavaly pedig száz medvét lőttek le a vadászok, idén 350 példány likvidálását engedélyezték. A Szlovák Állami Természetvédelem (Štátna ochrana prírody SR) bevonásával állapították meg a kvótát.
Azt, hogy pontosan hány példány él Szlovákiában, eleve nehezen lehet megállapítani, a becslések eltérőek. Egy gyakran hivatkozott, cseh és szlovák szakemberek által készített, kutatás szerint legfeljebb 1200 példány élhet a Tátra különböző régióiban és az állomány nagysága is viszonylag stabil. Az Országos Erdészeti Központ (NLC) azonban merőben más következtetésekre jutott a különféle erdészetek vizuális becsléseit összegezve: eszerint a 2020-ban még csak 2760 példányt kitevő állomány három évvel később már 3427-re nőtt.
Tény, hogy radikálisan megnőtt a medvetámadások száma is: míg 2016-ban mindössze egy hasonló esetet regisztráltak, 2023-ban 12, egy évvel később pedig 15 incidenst, köztük egy halálos támadást vettek nyilvántartásba. A helyi tapasztalatok alapján a medvék ellen nem működtek a hagyományosabb, erőszakmentes távoltartási módszerek, például a kukák lezárása, több régióban pedig kimondottan veszélyessé vált a haszonállatok tartása és a természetjárás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.