Modigliani, Picasso, Malevics – ők voltak a legmagasabb áron elkelt festők az óévben a nemzetközi parketten. Ezek a nevek egyben a műtárgypiac új trendjeit is jól mutatják: ezek pedig az 1910-es évek, dekorativitás, nőábrázolások és az absztrakt. Az, hogy Amedeo Modigliani szerezte meg az első helyet a tavalyi toplistán, tulajdonképp megfelel a papírformának, a 157,1 millió dolláros Fekvő akt árát ugyanis jól felépítették. A francia művésznek a Sotheby’s májusi aukcióját megelőzően világszerte fontos múzeumokban nyílt összefoglaló életmű-kiállítása. Aktjai ritkán kerülnek ki aukcióra, de akkor mindig drágán mennek el. Modigliani 1916 és 1919 közt festett egy aktsorozatot, amely az elmúlt 15 évben nagyarányú értéknövekedésen ment keresztül. Ebből több tétel múzeumba került, a májusban árverezett 1917-es Fekvő akt mind közül a legnagyobb méretű.
Hiába a csillagászati összeg, Modigliani életműrekordja nem került veszélybe. Még 2015-ben egy kínai műgyűjtőnek ért 170 millió dollárt egy másik aktja. Ám a Fekvő akt a legdrágább festmény, amely a Sotheby’snél kelt el, és a negyedik legdrágább, amelyet valaha aukción értékesítettek.
A második helyezett a műtárgypiac örök kedvence, Picasso. Lány virágkosárral című festményét 115 millió dollárért adta el a Christie’s tavaly tavasszal. A festmény Peggy és David Rockefeller kollekciójából származott, és a második legdrágább aukción értékesített Picasso. A spanyol képzőművész 1905-ben, egy évvel Párizsba költözése után alkotta meg a képet, első tulajdonosa Gertrude Stein volt, tőle vásárolta meg a Rockefeller házaspár. A Rockefeller-gyűjtemény ezzel együtt már összesen 832 millió dollárt termelt, soha nem árvereztek el ekkora összegért egyetlen kollekciót sem. A Picasso-festményt a neves gyűjtő-kereskedő Nahmad család egyik tagja vette meg, és ősszel már kölcsön is adták a Musée d’Orsay egyik kiállítására.
Pablo Picasso egy másik műve, a szerelméről, Marie-Thérese Walterről festett portréja is befért a top 10-be a maga 69,4 millió dolláros árával. Picasso festményei már az év elején jó eredményeket hoztak, akkor Harry Smith, a Gurr Johns tanácsadója két nap alatt 13 Picasso-művet vásárolt meg Londonban összesen 112,7 millió fontért (155,2 millió dollár).
A harmadik helyezett Edward Hopper, az amerikai festészet ikonikus alkotója. Éttermi sorozatának fontos, egyik utolsó magánkézben lévő darabja került ki a piacra. Érdekesség, hogy a képet 1973-ban mindössze 180 ezer dollárért vásárolta az a gyűjtő, aki tavaly csaknem százmillió dollárért vált meg tőle. A negyedik a listán a 81 éves David Hockney, aki így a legdrágább élő művész címet is megszerezte. Ebben a Pompidou Központ és a Tate Modern 2017-es David Hockney retrospektív kiállítása egész biztosan közrejátszott, sőt az Artsy adatai szerint Hockney forgalma azóta 225 százalékos emelkedést mutat.
Kazimir Malevics 1916-os absztrakt festményét a Christie’s háború utáni művészettel foglalkozó részlegének korábbi elnöke vásárolta meg, aki most saját galériát vezet. Az ázsiai gyűjtők – akik leginkább mozgatják a piacot – erős érdeklődést mutatnak a festő művészete iránt, így nem váratlan, hogy éppen egy ázsiai gyűjtő vette meg 84,6 millió dollárért az egyik képét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.