BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

ARCOmadrid után Konok Tamás-kiállítás Londonban

A budapesti Molnár Ani Galéria egyedüli magyarként, sikerrel zárta az ARCOmadridot, március 20-án pedig már a galériával történő együttműködés keretében az Annely Juda Fine Art Londonban rendez Konok Tamás munkáiból egyéni kiállítást. A londoni tárlat szintlépést jelent Konok ismertségében és műveinek árában a nemzetközi porondon.

Az ARCOmadrid Európában az Art Basel után a második leglátogatottabb és egyben az egyik legrangosabb vásár, ahol idén is a legnagyobb galériák vettek részt, mint például a világ művészeti központjaiban működő Perrotin és Thaddeus Ropac megagalériák, a londoni Waddington, a francia-amerikai Lelong. Kevés kelet-európai galéria kapott lehetőséget a részvételre, a magyar Molnár Ani Galérián kívül a kolozsvári Plan B és az Ivan Bukarestből, a Hunt Kastner Prágából, a P74, Szlovéniából, a lengyel Leto Varsóból. Összesen 36 országból 206 galéria érkezett, és a több mint 93 ezer látogató váltott jegyet.

A Molnár Ani Galéria standja, ARCOmadrid 2025 / Fotó: Andrés Valentín-Gamazo, a Molnár Ani Galéria jóvoltából

Nehéz bejutni kiállítóként az ARCO-ra, a fő szekcióba különösen, pedig érdemes, mert a magas szakmai színvonal miatt ez a vásár a nemzetközi kortárs művészeti szcéna meghatározó figuráinak naptárában kiemelten szerepel, és network építésére kiválóan alkalmas. A Molnár Ani Galéria 2014 óta vesz részt a vásáron, most is jó visszajelzéseket kapott, különleges standjára installációkat is vitt, ami nem könnyű műfaj, és minden bemutatott művészétől (Kortmann Járay Katalin, Mendreczky Karina, Sonia Navarro, Radenko Milak, Wirth Abigail) eladásokat is realizáltak. A kitartás mostanra beérett. 

Molnár Ani az ARCOmadridon / Fotó: Andrés Valentín-Gamazo

A jelenlétét segíti, hogy régóta együtt dolgozik a világszerte ismert Carlos Airesszel, aki egy hatalmas madridi műteremházban alkot, ahol két éve a galéria vezetője, Molnár Annamária megismerkedett egy másik spanyol művésszel, Sonia Navarróval, és egy éve elkezdtek együttműködni. Sonia művészetében különféle médiumokat használ, textíliák, hímzés és szobrászi formák segítségével bonyolult vizuális narratívákat alkot, amelyek a nők történelmi és társadalmi szerepeit tükrözik. Az elmúlt években alkotott műveivel, varrott geometrikus bőr- és különböző textilképeivel vagy hajtogatottszőnyeg-installációival lett nemzetközileg elismert. 2023-ban elnyerte a 38. BMW festészeti díjat, 2024-ben pedig művei bekerültek a madridi Reina Sofia nagy presztízsű gyűjteményébe. Májusban egyéni kiállítása lesz a Sala Alcala 31-ben, a rangos madridi kiállítóhelyen. Sonia jelenléte a magyar galéria standján sok spanyol látogatót vonzott. 

A spanyol nemzetközi kortárs művészeti vásárt, az ARCOmadridot idén 44. alkalommal rendezték meg, s kezdettől fogva az egyik fő platformja a globális kortárs művészeti piacnak. A kereskedelmi részt kurátori kiállítás kíséri a vásárcsarnok területén, emellett a városban lévő galériák és múzeumok is rácsatlakoznak programjaikkal az ARCO-ra. A vásár kurátori központi projektje Amazon címmel a teremtés új módszereire reflektált, amelyek az emberi, növényi, fizikai és metafizikai testek hibrid létezését képviselik az Amazofuturizmus ernyője alatt. Az amazofuturizmus egy olyan irányzat, amely Amazónia megvédését tűzte zászlajára az erőforrások túlzott kiaknázásával szemben. A kurátori projekt az amazonasi őslakosok teremtésmítoszát dolgozott fel, beemelve a latin-amerikai őslakos népesség művészetét a nemzetközi közegbe. A kurátor párosból az egyikük, Denilson Baniwa amazóniai származású, a Baniwa nemzetségből. Kutatási területe az őslakosok eltűnése Brazília hivatalos történetéből és világképük művészi ábrázolása. 

A fenntarthatóság és környezettudatosság aktuális és fontos kérdésköre kiegészült azzal a szemlélettel, hogy a művészet nemcsak műtárgyakat mint árucikkeket termel, hanem gyógyító narratívák létrehozására is képes, amelyek segítik a világ átalakulásának túlélését. 

A Molnár Ani Galéria kitartása Londonban is beérni látszik, hiszen március 20-án Konok Tamás nagyszabású egyéni kiállítása nyílik meg az Annely Juda Fine Art galériában. Konok Tamás alkotásai a galériának egy olyan rangos kiállítóterében kapnak helyet, amely tavaly ősszel Moholy-Nagy László műveit mutatta be. Ez a megtisztelő lehetőség nem csupán a művész életműve számára jelent sikert, hanem a Molnár Ani Galériának is. A londoni kiállítás újabb jelentős mérföldkő Konok munkássága nemzetközi elismerésében – alig egy évvel azután, hogy három kiemelkedő festménye a párizsi Pompidou Központ gyűjteményébe került

Konok Tamás festményei a kép térbeli, időbeli és strukturális viszonyainak alapvető kérdéseit vizsgálják, amit nonfiguratív, letisztult formai nyelven fogalmaz meg. Londoni kiállítása átfogó betekintést nyújt életművébe, bemutatva annak különböző korszakait. A tárlaton az 1970-es évektől Konok életének utolsó szakaszáig készült művek kapnak helyet, bemutatva festészeti gondolkodásának alakulását. 

Konok Tamás: S. T. (1989, akril, vászon, 73 × 92 cm)  / Fotó: a David Juda Fine Art és a Molnár Ani Galéria jóvoltából

Az Annely Juda Fine Art több mint hatvan éve képviseli a 20. század legbefolyásosabb avantgárd művészeit, köztük Moholy-Nagy Lászlót, Kazimir Malevicset, Alekszandr Rodcsenkót és Max Billt, valamint olyan világhírű kortárs művészeket, mint David Hockney, Anthony Caro, David More Nash és Francois Morellet.

 Konok Tamás: Mesures (1987, akril, vászon, 98 × 116 cm ) / Fotó: a David Juda Fine Art és a Molnár Ani Galéria jóvoltából

Párhuzamosan, három héttel a londoni megnyitó után, Budapesten a Molnar Ani Galériában is megnyílik Konok Tamás egyéni kiállítása. Júniusban pedig az Annely Juda Fine Arts egyik művésze, a világhírű japán Yuko Shiraishi fog kiállítani a Molnár Ani Galéria am projects kiállító terében, és egyidejűleg egy csoportos kiállításon is részt vesz a galéria fő terében. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.