BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felfüggesztették a BIF-et

A mozgalmas múlt hét után jó eséllyel az egész előttünk álló hetet a parkett szélén töltheti a BIF. Az MNB ugyanis 4 millió forint bírságot szabott ki a társaságra, és péntektől felfüggesztette a részvények kereskedését mindaddig, amíg nem teszik közzé a 2016-os pénzügyi évről készített éves jelentést. A BIF válaszközleményében azt olvashatjuk, hogy az április 28-ra öszehívott éves rendes közgyűlés határozatképtelensége miatt „nem került – és az irányadó jogszabályi rendelkezések alapján nem is kerülhetett – sor határozathozatalra a 2016. pénzügyi évről készített éves jelentés részét képező, a társaság 2016. évi éves egyedi beszámolójának elfogadása és a 2016. évi IFRS konszolidált beszámolójának elfogadása tekintetében”. Miután a közgyűlést május 12-re hívták össze ismételten, ezért addig mindenképp felfüggesztve marad a részvény kereskedése.

Az április 28-i közgyűlés kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a közkézhányad még a 20 százalékot sem érte el annak időpontjában, ezért a határozatképtelenséghez legalább két nagytulajdonos távolmaradására is szükség volt. Az események múlt kedden gyorsultak fel, amikor a BÉT napi forgalmának 30 százalékát az a BIF adta, amelyre idén egyetlen más napon sem kötöttek ezer darabnál többet. A 8,5 millió darabos részvénymozgás alig néhány percet vett igénybe. Elemzők csak a fejüket csóválták, mondván, ekkora pakett értékesítéséhez egy ilyen piacon máskor évekre lenne szükség. Nos, már másnap nyilatkozott a HVG-nek az alapító Nobilis Kristóf arról, hogy kiszállt a BIF-ből. Családi cége, a DonaDöme Kft. 24,18 százalékos tulajdonos volt, és 468 forintért adott el, ennek nyomán 480 forintra csúszott a papír árfolyama.

Nobilis eladása azonban csak 6,24 millió darab részvényre ad magyarázatot. Arról nem volt bejelentés, hogy ki adott el további több mint 2 millió darab részvényt. Pénteken tették közzé hivatalosan, hogy az ügylet másik oldalán a zürichi BFIN Asset Management AG állt, amely a közzététel szerint 32,9 százalékos részesedést szerzett a társaságban. Szerdán a BIF egyik résztulajdonosa, a Schmidt Mária és családja tulajdonában lévő PIÓ-21 Kft. kötelező nyilvános vételi ajánlatot tett a BIF valamennyi részvényére 548 forintos áron. Az ajánlat a Magyar Nemzeti Bank jóváhagyását követően harminc napig él. A PIÓ-21 a hatálybalépés után öt napon belül átutalással fizet a felajánlott részvényekért. A cég közölte, hogy az összes részvényre elegendő fedezettel rendelkezik. Az aján­lati ár megfizetésére a TakarékBank 9,5 milliárd forintig bankgaranciát nyújtott.

Az ajánlattevés idején 29,81 százalékos tulajdona volt a PIÓ-21-nek, ami 29,927 százalék szavazati jogot jelent. Az ajánlatot azzal indokolták, hogy az egyik tag, Ungár Péter Károly további 3,06 százalékkal rendelkezik, ami 3,07 szavazati jogot jelent. Így a szavazati joguk együttesen 32,997 százalék, ami alulról súrolja a tőkepiaci törvény szerint csak nyilvános ajánlattal átléphető, 33 százalékos értéket. Az 548 forintos ajánlat a 2015-ös pénzügyi beszámolón alapul. A 2016-os pénzügyi beszámoló alapján azonban az egy részvényre jutó saját tőke már 600 forint lenne, ahogy arról a Világgazdaság is írt a múlt héten. Ám ezt a beszámolót leghamarabb pénteken fogadhatja el a közgyűlés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.