BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még egy csapást mértek az iráni gazdaságra

Az iráni olajipart, a szállítmányozást, a hajóépítést és a pénzügyi szektort érintik a keleti parti idő szerint vasárnap éjfélkor életbe lépett újabb amerikai szankciók. A Trump-kormányzat azonban nyolc országnak ideiglenes mentességet ad. Mike Pompeo külügyminiszter ezzel kapcsoltban csak annyit mondott, hogy az Európai Unió nem szerepel a kedvezményezettek között. A Bloomberg kormányzati forrásokból úgy értesült, hogy Japán, India, Dél-Korea és Kína rajta lesz a listán, valamint valószínűleg Tajvan és Törökország is. Pompeo azt is elmondta, hogy a nyolcak által vásárolt olaj ellenértéke külföldi számlákra kerül, és azt Irán kizárólag humanitárius célokra és a szankciók által nem érintett termékek beszerzésére fordíthatja.

Az iráni olajexport napi több mint 1 millió hordóval csökkent, ami jelentősebb az elemzők által vártnál. Az amerikai kormány azonban nem érte el eredeti célját, hogy a kivitel nullára csökkenjen; ezt egyébként a szakértők nem is tartották soha reálisnak. Iparági elemzők becslései szerint a perzsa állam októberben még mintegy napi 1,5 millió hordó olajat adott el, de kétéves csúcsra, napi 33,31 millió hordóra emelkedett a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) kitermelése is, ami ellentételezte a kieső iráni mennyiséget.

Mivel Irán gyakorlatilag az olajkiviteltől függ, az új szankciók további súlyos csapásként nehezednek majd a gazdaságra, amelyet már így is megrengettek az augusztusban hozott amerikai büntetőintézkedések. Külföldi vállalatok sora vonult ki az országból, a rial az év eleje óta 70 százalékot vesztett értékéből, ami áremelkedéshez vezetett; az alapvető élelmiszernek számító rizs ára például tavaly óta több mint a háromszorosára nőtt. A Reuters összefoglalója szerint a kisvállalkozások mintegy 70 százaléka kényszerült visszafogni a termelést az elmúlt hónapokban a rial értékvesztése és a nyersanyaghiány miatt. Elemzők ennek ellenére nem tartják valószínűnek, hogy megismétlődnek a tavaly decemberi zavargások.

Az EU próbálja ugyan menteni a helyzetet azzal, hogy életbe léptette az úgynevezett blokkoló rendeletének frissített változatát, amellyel megtiltja az európai cégeknek, hogy engedelmeskedjenek az amerikai szankcióknak, de ezzel eddig nem sokat értek el. Vasárnaptól hivatalosan érvényes az iráni export értékének kiegyenlítését szolgáló új európai pénzügyi mechanizmus is, ez azonban az idén még nem fog működni.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.