A merikai cégek a jövő évtől nem használhatják olyan cégek telekommunikációs eszközeit, amelyek nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek. Donald Trump január elején tervezi kiadni az erről szóló elnöki rendeletet, amellyel gyakorlatilag kiszorítaná az amerikai piacról a két vezető kínai gyártót, a Huaweit és a ZTE-t – értesült megbízható forrásokból a Reuters. Első lépésként augusztusban fogadtak el egy olyan védelempolitikai törvényt Washingtonban, amely a kormányzat számára tiltotta meg a két vállalat termékeinek használatát, az elnöki rendelet hatására pedig az amerikai szolgáltatók kényszerülnek arra, hogy új partnereket keressenek az 5G-hálózatok kiépítéséhez.
A kisebb, főleg vidéki hálózatokat üzemeltető amerikai szolgáltatók a Huawei és a ZTE legnagyobb üzletfelei közé tartoznak, és attól tartanak, hogy a rendelet értelmében meg kell szabadulniuk a már meglévő eszközeiktől is – méghozzá állami kompenzáció nélkül. A százezernél kevesebb előfizetővel rendelkező szolgáltatókat összefogó Rural Wireless Association jogtanácsosa szerint a költségeik elérhetik a 800-1000 millió dollárt.
Trump készülő rendelete nyilvánvalóan tovább fokozza majd az amerikai–kínai feszültséget. A két fél közötti kereskedelmi tárgyalások várhatóan a jövő hónap elején kezdődnek meg Pekingben. A Trump és Hszi Csin-ping december eleji találkozóján kötött tűzszünet óta Peking több erőfeszítést is tett Washington megbékítésére. Ideiglenesen megszüntették az amerikai autókra kivetett pótvámot, újra elkezdtek olajat, cseppfolyósított gázt és szóját vásárolni az Egyesült Államoktól, és beterjesztették a parlament elé a külföldi befektetéseket szabályozó törvénytervezetet. Utóbbi teljesíti az egyik legfontosabb amerikai követelést, megtiltja ugyanis a kötelező technológiaátadást és az „illegális” kormányzati beavatkozást a külföldi vállalatok működésébe. Ugyanakkor tartalmazza azt a lehetőséget is, hogy Peking azonos arányú megtorló intézkedéseket hozzon olyan országokkal szemben, amelyek diszkriminálják a kínai befektetőket. Várhatóan legalább egy év is eltelik az elfogadásig, de a szakértők eleve szkeptikusak a gyakorlati alkalmazást illetően.
Csökkenő profit az iparban
A hazai és a külföldi kereslet visszaesése miatt mintegy három év után először csökkent novemberben a kínai ipari cégek nyeresége éves összevetésben. A központi statisztikai hivatal csütörtökön nyilvánosságra hozott adatai szerint az összesített nyereség 594,8 milliárd jüant (86,33 milliárd dollárt) tett ki, ez 1,8 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. A profitnövekedés fokozatosan csökkent az októbert megelőző hat hónapban is. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.